Często podmioty wykorzystujące biogaz nie zdają sobie sprawy z tego, że ciążą nad nimi dodatkowe obowiązki. Tymczasem istnieje kilka sytuacji, w których powinno się uiścić opłatę za wykorzystanie biogazu. Chodzi przede wszystkim o cele grzewcze.
Na początku bieżącego roku do Krajowej Informacji Skarbowej napłynęło zapytanie o wydanie indywidualnej interpretacji. Zgłaszający je podmiot chciał uzyskać informację, czy w jego przypadku akcyza za biogaz jest obowiązkową opłatą.
Wyjątkowe okoliczności
Okazuje się, że podmioty dysponujące silnikami kogeneracyjnymi nie muszą składać deklaracji akcyzowych. Istnieją jednak wyjątkowe sytuacje, w których pojawia się taka konieczność.
– Cele opałowe mogą być przesłanką do opodatkowania (również gdy przez jakiś moment przy kogeneracji nie pracuje generator energii i wytwarzane jest tylko ciepło), może to być również cel napędowy (jeśli ktoś znajdzie jakiś sposób na spalenie biogazu w silniku służącym do napędu – pewnie w praktyce mało prawdopodobne) – mówi Mateusz Jopek, starszy menedżer w zespole podatków pośrednich Deloitte. – Przy celach opałowych możliwe jest zastosowanie zwolnienia z opodatkowania przy spełnieniu odpowiednich warunków formalnych (konieczne jest uzyskanie odpowiedniego statusu dla potrzeb akcyzy – zakładu energochłonnego, dla którego poza odpowiednimi rozwiązaniami prośrodowiskowymi konieczna jeszcze konsumpcja wyrobów gazowych na odpowiednim poziomie) – dodaje.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
Zdjęcie: Freepik/katemangostar