Plastik nie może stać usunięty z historii ludzkości, ten materiał jest niezbędny. Można jednak zmienić sposób jego produkcji, chociażby usuwając z niej ropę naftową. Jeden z pomysłów na zazielenienie tego materiału zrodził się dzięki pracy Hoyong Chung i jego zespołu badawczego. Naukowcy postanowili wykorzystać CO2 i biomasę.
W FAMU-FSU College of Engineering, wspólnej uczelni inżynierskiej Florida A&M University i Florida State University, powstała nowoczesna technologia produkcji tworzyw sztucznych. Plastik powstający z użyciem tej metody będzie w pełni biodegradowalny.
Plastik, który można recyklingować w nieskończoność
Do wytworzenia tego alternatywnego plastiku potrzebna jest lignina, czyli składnik drewna będący odpadem po produkcji biopaliw i papieru. Drugi element to gaz.
– Nasze badanie wykorzystuje szkodliwy gaz cieplarniany CO2 i przekształca go w użyteczny surowiec do produkcji degradowalnych polimerów lub tworzyw sztucznych – mówi Hoyong Chung, profesor inżynierii chemicznej i biomedycznej.
Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie
Jest to pierwszy raz w historii, gdy dokonano syntezy cyklicznego monomeru węglanowego. Jest to cząsteczka zbudowana z atomów węgla i tlenu, którą można łączyć z innymi cząsteczkami. Łącząc ze sobą wiele monomerów, naukowcy uzyskali syntetyczne polimery syntetyczne polimery, które mogą mieć uniwersalne zastosowanie.
Taki materiał można poddać także depolimeryzacji, rozkładając polimery z powrotem na monomery. To istotna cecha pod względem recyklingu. Dzięki niej materiał może być wykorzystywany w nieskończoność. Zwykły plastik również jest złożony z polimerów, jednak nie da się go wciąż przetwarzać. Przede wszystkim dlatego, że wielokrotna ekspozycja na ciepło podczas przetapiania obniża jego wartość.
– Możemy łatwo zdegradować polimer poprzez depolimeryzację, a powstały produkt ponownie zsyntetyzować jako ten sam polimer. Jest to opłacalne i zapobiega utracie oryginalnych właściwości polimerów podczas wielokrotnego recyklingu. Uważa się, że to przełom w materiałoznawstwie, ponieważ umożliwia realizację prawdziwej gospodarki o obiegu zamkniętym – wyjaśnia Chung.
Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie
Zdjęcie i źródło: Florida State University