10 dni – tyle czasu przeznaczono na zgłoszenie uwag do projektu związanego z dystrybucją środków na instalacje komunalne. Chodzi o drugą część programu „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny Część 2) Wysokosprawna kogeneracja z biogazu”.
Poprzednia edycja programu okazała się nie być największym sukcesem. Pomimo przeznaczenia 1,5 mld zł na budowę biogazowni komunalnych, tylko jeden podmiot uzyskał wsparcie dla inwestycji.
NFOŚiGW czeka na opinie
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przedstawia do konsultacji projekt programu priorytetowego „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny Część 2) Wysokosprawna kogeneracja z biogazu”.
Celem programu jest promowanie wytwarzania energii w warunkach wysokosprawnej kogeneracji – przy wykorzystaniu biogazu komunalnego. Obecnie obowiązujący program priorytetowy „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny” postanowiono rozszerzyć o część 2) Wysokosprawna kogeneracja z biogazu.
Konsultacje trwają od 08.08.2024 r. do 18.08.2024 r.
Kogeneracja z biogazu komunalnego na nowych zasadach
Na podstawie doświadczeń, związanych z ogłoszonym naborem wniosków w ramach programu oraz zgłaszanych sugestii zapisów dotychczasowego programu – postanowiono dodać część 2), w ramach której przede wszystkim na równi dopuszczona jest, obok technologii suchej fermentacji, także technologia mokra (usunięto kryterium dostępu: „Dofinansowywaniu podlegają wyłącznie projekty, w ramach których poferment stały podlegać będzie stabilizacji tlenowej”).
Dodatkowo w kryteriach dostępu dopuszczono w przypadku braku MPZP dla obszaru, na którym planowana jest realizacja inwestycji zarówno decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego jak i decyzję o warunkach zabudowy.
Doprecyzowano warunek w zakresie udziału selektywnie zebranych bioodpadów komunalnych, będących wsadem, wskazując w odrębnym kryterium dostępu, że „co najmniej 60% wsadu stanowią selektywnie zebrane bioodpady komunalne w całkowitym strumieniu poddawanym procesowi fermentacji”.
Czytaj też: Nowe biogazownie rolnicze w rejestrze KOWR
Warunki objęcia wsparciem
Dodano kryterium dostępu mówiące, że:
- „dla inwestycji złożony został wniosek o określenia warunków przyłączenia (nie dotyczy, gdy Wnioskodawca potwierdzi fakt wykorzystania całości energii wytworzonej w jednostce kogeneracji na potrzeby własne”);
- „instalacja wpisuje się w cele i zadania określone we właściwym wojewódzkim planie gospodarki odpadami (WPGO)”;
- „Wnioskodawca przedstawił ostateczną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dotyczącą inwestycji będącej przedmiotem dofinansowania”.
- „w ramach planowanej inwestycji całość wytworzonego biogazu w instalacji fermentacji zostanie skierowana do wytwarzania energii w warunkach wysokosprawnej kogeneracji”.
Dodano kryterium punktowe odnoszące się do efektywności biogazowni oceniające:
- „Ilość wytworzonego biogazu do produkcji energii elektrycznej i ciepła w warunkach wysokosprawnej kogeneracji”;
- „możliwości zakończenia inwestycji do 30.09.2030 roku”;
- „efektywność kosztową projektu w stosunku do planowanej wydajności instalacji”.
Uwagi należy przesyłać na adres: KonsultacjeDLZ@nfosigw.gov.pl w tytule wiadomości należy wpisać: „Konsultacje społeczne – Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny Część 2).”
Zdjęcie: Shutterstock
Źródło: gov.pl