Nadchodząca zima i wciąż dające się we znaki ataki ze strony rosyjskiej sprawiają, że Stowarzyszenie Bioenergii w Ukrainie (UABio) szuka pomocy w podtrzymaniu krajowego bezpieczeństwa energetycznego. Podczas tegorocznego zebrania Światowego Stowarzyszenia Biogazu (WBA) w Birmingham przedstawiono apel w tej sprawie.

Reklama

Prośba dotyczy przede wszystkim wsparcia w zdecentralizowaniu systemu energetycznego, co uchroniłoby kraj przed blackoutem, nawet jeśli dojdzie do kolejnych ataków. Biogaz może w znacznym stopniu przysłużyć się osiągnięciu tego celu.


Kongres Biogazu


Biogaz odpowiedzią na wojenne niepokoje

WBA pochyliło się nad prośbą okupowanego państwa. W związku z tym wzywa członków zrzeszenia do tego, by przekazali używane komponenty biogazowni Ukrainie.

Ze strony UABio pojawia się przede wszystkim oczekiwanie, aby wesprzeć budowę na terenie państwa sieci małych, modułowych instalacji wytwarzających biogaz i biometan. Powinny być szybkie w montażu, ustandaryzowane, optymalne kosztowo i skalowalne. Dzięki temu ich budowa będzie przebiegała szybko.

Ponadto ukraińskie stowarzyszenie wskazuje na konieczność zwiększenia ilości silników kogeneracyjnych, w których spalany będzie biogaz i gaz ziemny. W ten sposób energetyka zostanie zdecentralizowana i rozproszona, a tym samym poprawi się bezpieczeństwo dostaw prądu. Ustandaryzowane, kontenerowe silniki kogeneracyjne mogłyby powstawać przy infrastrukturze krytycznej.


Czytaj też: Nowe biogazownie rolnicze w rejestrze KOWR


Jak więc widać – biogaz pełni ważną rolę jako gwarant bezpieczeństwa energetycznego w warunkach wojennych. Zresztą sama koncepcja rozproszenia energetyki także służy zmniejszeniu ryzyka blackoutu. Do takiej sytuacji może łatwo dojść, gdy system energetyczny opiera się na kilku wielkoskalowych źródłach.

Pełen apel UABio został opublikowany na stronie WBA.

Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa

Źródło: WBA

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE