Napóźniej w listopadzie tego roku ma zostać uruchomiona Unijna Baz Danych (UDB) dla paliw gazowych. To jeden z etapów wdrażania dyrektywy RED II w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Pojawia się poważna uwaga do projektu w zakresie handlu zrównoważonymi paliwami gazowymi z państwami spoza UE.
UDB dla paliw płynnych obowiązuje od początku tego roku, a jego wdrożenie dla paliw gazowych jest deklarowane na listopad br. Już od 2 lat uruchamiano poszczególne funkcjonalności tej platformy.
Czym jest Unijna Baza Danych dla biopaliw i biopłynów?
Uzupełnianie informacji w Unijnej Bazie Danych ma obowiązywać wszystkich uczestników certyfikacji REDcert-EU, który poświadcza zrównoważone pochodzenie biomasy, biopaliw i biopłynów. Podmioty uczestniczące w łańcuchu dostaw biopaliw wykorzystywanych w sektorze transportu jako OZE, mają w obowiązku w ramach UDB raportować następujące dane:
- Rodzaj stosowanych substratów/surowców,
- Informacje na temat zrównoważonego rozwoju i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych,
- Metody przetwarzania materiałów,
- Wszystkie dane transakcyjne dotyczące transportu (zakupu i sprzedaży) surowców lub paliw.
Czytaj też: Biometan? Pilna potrzeba rozwiązań prawnych
Transakcje muszą pojawić się w bazie w przeciągu 72 godzin od momentu ich zawarcia.
Wszystkie dane będzie można wprowadzać za pomocą aplikacji Unijnej Bazy Danych. Na stronie Komisji Europejskiej znajduje się dokładna instrukcja tego, jak należy obsługiwać tę platformę.
Jedno małe ale…
Komisja Europejska przewiduje wykluczenie z UDB transportowanych sieciami spoza UE, co mogłoby uderzyć w biometan, wodór, a także w paliwa z nich wytwarzane. Będzie to blokada w zakresie importowania tego gazów odnawialnych oraz ich pochodnych, czyli m.in. biometanolu.
Brytyjskie ministerstwo DESNZ (The Department for Energy Security and Net Zero) prowadzi negocjacje mające na celu zmianę tego punktu. Podobne rozmowy podjęło stowarzyszenie Eurogas, wskazując, że takie ograniczenie zamknęłoby drogę do wymiany handlowej gazami odnawialnymi z Wielką Brytanią, ale też ze Stanami Zjednoczonymi i Ukrainą.
Zdjęcie: Freepik/DC Studio
Źródło: AD&BIORESOURCES NEWS, Eurogas, REDcert