Niemcy, Hiszpania, Włochy. Tak wygląda zestawienie liderów fotowoltaiki. Tuż za podium uplasowała się Polska, która według raportu IEO „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2024” zajmuje 4. miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca.
Jak wynika z opublikowanego przez IEO w czerwcu raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2024”, sektor PV w zeszłym roku w Polsce rozwijał się dynamicznie, nie tracąc czołowej pozycji wśród wszystkich OZE. Polska może poszczycić się czwartą pozycją pod względem przyrostu mocy PV, a ponadto awansowała na szóste miejsce pod względem skumulowanej mocy zainstalowanej. Na koniec 2023 r. moc zainstalowana w fotowoltaice osiągnęła 17,08 GW, a z końcem pierwszego kwartału tego roku wzrosła do 17,73 GW.
Fotowoltaika wciąż liderem wśród OZE
– Fotowoltaika w ciągu ostatnich lat stała się jednym z filarów polskiej transformacji energetycznej – podkreślił podczas konferencji promujące raport, wiceminister Klimatu i Środowiska, Miłosz Motyka, który dodał, że rząd podejmuje działania, aby podtrzymać wysoką atrakcyjność ekonomiczną inwestycji w fotowoltaikę.
Przyrost nowych mocy w wartościach bezwzględnych był w polskiej fotowoltaice podobny jak w 2022 roku i wynosił ok. 4,6 GW.
Wzrost rynku w 2023 roku w dużej mierze opierał się na mikroinstalacjach prosumenckich (43% przyrostu nowych mocy), stanowiących 66,3% całkowitej mocy zainstalowanej w PV.
Rekordowy wzrost – zarówno pod względem liczby oddanych do użytku instalacji, jak i łącznej mocy zainstalowanych urządzeń – nastąpił natomiast w segmencie instalacji do 1 MW, a w szczególności w farmach powyżej 1 MW.
Kolejna farma fotowoltaiczna Equinor w Polsce już działa
Ograniczenia pracy farm PV przyłączonych do sieci
Nowym zjawiskiem w naszym kraju jest narastający w latach 2023–2024 problem tzw. curtailmentu – czyli czasowego ograniczenia pracy farm PV przyłączonych do sieci, który występuje w okresach najwyższej produktywności, szczególnie w godzinach okołopołudniowych.
– Po raz pierwszy branża fotowoltaiczna spotkała się z wyłączeniami źródeł pracujących w systemie. W 2023 r. było zmarnowane tylko 0,2 proc. energii wytworzonej przez energetykę słoneczną i wiatrową, natomiast do końca maja to się zbliżyło do 3 proc. energii wyprodukowanej w tym roku. To narasta w wielkim tempie. Wydaje się, że do końca tego roku to może przekroczyć 1 terawatogodzinę – podkreślił prezes IEO, Grzegorz Wiśniewski.
Jak sugerują eksperci, zniwelowanie tego problemu wymaga nowych strategicznych działań i rozwoju innowacyjnych rozwiązań, np. odraczania w czasie wykorzystania energii dzięki jej magazynowaniu w krótkoterminowych magazynach energii elektrycznej i magazynach ciepła (dobowych i sezonowych).
Zapraszamy do zapoznania się z całym raportem „Rynek fotowoltaiki w Polsce”, który dostępny jest do pobrania na stronie IEO: https://ieo.pl/raport-rynek-fotowoltaiki-w-polsce-2024
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
źródło: IEO
zdjęcie: pixabay