Aston University otrzymało grant na stworzenie technologii, która pozwoli zagospodarowywać osady ściekowe i wytwarzać z nich czystą wodę oraz zieloną energię. – W Wielkiej Brytanii jest 15 oczyszczalni ścieków, które produkują biometan i zatłaczają go do sieci gazowej – napisał na swoim LinkedIn John Baldwin, dyrektor zarządzający w CNG Services Ltd.
Projekt o nazwie REvAR (Renewable Energy via Aqueous-phase Reforming) będzie realizowany we współpracy Aston University z firmą konsultingową ICMEA-UK i przedsiębiorstwem Costain zajmującym się zrównoważoną infrastrukturą. Ofwat zagwarantował ten cel grant, którego wysokość to 4,5 mln funtów.
Osady ściekowe jako źródło energii
Opracowywany proces polega na przekształcaniu składników organicznych zawartych w osadach wiekowych w płynne półprodukty, które później są konwertowane na odnawialny gaz. W efekcie pozyskuje się biometan lub wodór. Z kolei te gazy posłużą do ogrzewania domów, a także zasilania silników.
Zarejestruj się na Kongres Biometanu
To innowacyjna technika, która łączy gorącą wodę pod ciśnieniem z katalizatorami, co ma na celu osiągnięcie wysokiej wydajności konwersji i zmniejszenie energochłonności przemysłu wodno-ściekowego w Wielkiej Brytanii.
Zagospodarowanie substratu w efektywny sposób
Obecnie jedynie ułamek brytyjskich oczyszczalni wytwarza biometan. Znacznie więcej instalacji nie uwzględnia oczyszczania i wzbogacania powstającego biogazu. W takim przypadku jedynym sposobem zagospodarowania pozostaje spalenie w silniku kogeneracyjnym.
– Większość brytyjskich oczyszczalni ścieków pozyskany biogaz spala, wytwarzając energię i wypuszczając bio-CO2. Powinny się one przekształcić na biometanownie do 2030 r. – tłumaczy John Baldwin.
Czytaj dalej: System wsparcia dla rynku biometanu. Są plany dla instalacji powyżej 1 MW
Transformacja energetyczna UK zakłada więc, że długofalowo to biometan będzie głównym produktem przetwarzania odpadów ściekowych.
– Ten projekt jest ważny, ponieważ każdego roku w Wielkiej Brytanii powstają miliony ton osadów ściekowych, a przemysł wodociągowy ma trudności z efektywnym zagospodarowaniem ich jako odpadów – wyjaśnia dr Jude Onwudili z Aston University. – Zamiast tego można je przekształcić w cenne surowce wykorzystywane do produkcji odnawialnych gazów paliwowych, zwiększając w ten sposób dostępność surowców umożliwiających osiągnięcie brytyjskich celów w zakresie dekarbonizacji za pomocą bioenergii – dodaje.
Zdjęcie: Shutterstock
Źródło: Energy Live News
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE