Uproszczenie procedur dla producentów biometanu to obecnie kluczowy warunek rozwoju rynku biometanu w wielu krajach Europy. Do listy krajów, które chcą ułatwiać procesy przyłączania zakładów produkujących ten gaz do sieci, dołączyła właśnie Hiszpania.
Kwestia produkcji i wprowadzania do obrotu biometanu to obecnie jeden z tematów, który zyskuje na znaczeniu w całej Europie. UE liczy, że państwa członkowskie w 2030 r., będą w stanie produkować rocznie 35 mld m3 tego gazu. Inne kraje też nie pozostają w tyle.
Ukraina: biometan płynie do sieci
Dość powiedzieć, że nawet w ogarniętej wojną Ukrainie trwają intensywne prace zarówno inwestycyjne, jak i legislacyjne wspierające rozwój produkcji tego gazu. W marcu przyjęto przepisy umożliwiające eksport biometanu. W kwietniu podczas 1. Ukraińskiego Forum Biometanu, Serhij Minin, przedstawiciel Ukraińskich Sieci Dystrybucji Gazu, poinfomował, że spółka wydała już dwie akceptacje warunków technicznych przyłączenia do sieci dla wytwórni biometanu (w obwodach kijowskim i dniepropietrowskim). Co więcej, dwa kolejne zakłady czekają na akceptację dla takiego kroku, a łącznie do sieci dystrybucyjnej planuje przystąpić aż 22 klientów z różnych regionów Ukrainy!
Wszystko o biometanie – już 21-22 maja 7. Kongres Biometanu w Poznaniu!
Hiszpania: ułatwienia dla przyłączania do sieci
Sporym potencjałem jeżeli chodzi o produkcję biometanu dysponuje także Hiszpania, która dzięki dużej produkcji rolniczej i rolno-spożywczej w ciągu zaledwie roku była w stanie zwiększyć aż o 40 proc. produkcję biometanu do 243 GWh. Tam także w kolejce na przyłączenie do sieci ustawia się coraz dłuższa kolejka producentów tego gazu. Hiszpańska Komisja ds. Rynków Krajowych i Konkurencji (CNMC) zatwierdziła więc ostatnio uchwałę, która uprości procedury dla producentów biometanu. Nowe przepisy mają umożliwiać podłączenie nowych obiektów do sieci gazowej „w sprawny, przejrzysty i niedyskryminujący sposób”. Hiszpanie liczą, że dzięki łatwiejszym procedurom szybciej osiągną cele dekarbonizacji swojego systemu gazowego.
UE: pakiet dla biometanu
Póki co, jak zauważa Europejskie Stowarzyszenie Biogazu (EBA) wtłaczanie biometanu do sieci gazowych jest dziś nadal w wielu krajach europejskich procesem uciążliwym. Sytuację w krajach unijnych ma jednak poprawić przyjęty niedawno pakiet wodorowo-gazowy. Jego celem jest usunięcie barier we wprowadzaniu do obrotu i odblokowania dostępu do rynków dla potencjalnych inwestorów. Obecnie, według bazy danych EBA za 2022 r., do sieci podłączonych jest 75% wytwórni biometanu (58% do sieci dystrybucyjnych i 17% do sieci przesyłowych).
Źródła:
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE