Różne twarze energii można zobaczyć w czasie trwających w Poznaniu   Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej Green Power oraz Międzynarodowych Targów Energetyki Expopower. Prezentuje się tam 150 firm. Impreza odbywa się na terenach  Międzynarodowych Targów Poznańskich. Potrwa do 25 maja.

Reklama

Przemysław Trawa, prezes MTP, otwierając imprezę zapraszał wszystkich na stoisko Zakładów H.Cegielski. Prezentują one zaawansowany napęd elektryczny z pięciofazowym silnikiem. Ponadto zwiedzający znajdą w halach MTP ofertę z zakresu dystrybucji i rozdziału energii elektrycznej oraz cieplnej. Nie brakuje rozwiązań z branży elektrotechniki i elektroniki przemysłowej. Zaprezentowane są też nowoczesne technologie pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

Cudze znamy, swoje nagradzamy

Zwiedzającym rzucają się w oczy trzy różne stacje ładowania samochodów elektrycznych. Sąd Konkursowy Złotego Medalu MTP na Międzynarodowych Targach Energetyki EXPOPOWER 2017 pod przewodnictwem prof. dr hab. inż. Aleksandry Rakowskiej (Politechnika Poznańska) przyznał w głosowaniu Złoty Medal MTP najnowszemu produktowi firmy PRE Biel. Jest to EVB – Stacja Ładowania Pojazdów Elektrycznych. Służy ona do szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych dużą mocą. Niewielkie gabaryty i nowoczesny wygląd idealnie komponuje się z otoczeniem. Stacja przygotowana jest do montażu w warunkach domowych oraz miejscach publicznych. Obudowę EVB wykonano z aluminiowych profili i lakierowanego szkła. Konstrukcja jest pokryta powłoką materiału izolacyjnego w II klasie ochronności.

Sam producent ma swoją siedzibę w Piekarach pod Krakowem.

Różne twarze energii

Targi to również konferencje. Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej mówił o rozwoju fotowoltaiki. Według najnowszych danych 14,3 proc.  wszystkich instalacji w kraju znajduje się na Podkarpaciu. Na kolejnych miejscach są: Śląsk – 13,8 proc., kujawsko – pomorskie – 12,9 proc. Wielkopolska ma 11,5 proc. instalacji. Najmniej, bo tylko 0,4 proc. jest w województwie lubuskim. Najwięcej instalacji fotowoltaicznych powstaje w Polsce w gospodarstwach domowych. Obecnie jest ich 14 tysięcy. Łącznie mają moc 73 MW.

Co decyduje o rozwoju? Zdaniem Grzegorza Wiśniewskiego dostęp do źródeł finansowania. Prezes IOE postawił też tezę, że rozwijają się one tam, gdzie nie ma na przykład farm wiatrowych.

Reprezentacja pelletu

Mówiąc różne twarze energii mamy na  myśli zróżnicowanie firm pod względem wielkości i rodzaju źródła energii. Wśród wystawców nie zabrakło też spółki Biomass Media Group, wydawcy „Magazynu Biomasa” (patron medialny imprezy) a także dodatków tematycznych – „Rynek Biogazu” oraz „Rynek Pelletu”. Na tym stoisku można się dowiedzieć, jak działa ogrzewanie pelletowe. Wystawiony jest tam też kocioł na ten rodzaj opału. To bardzo popularne w Niemczech, Skandynawii i Włoszech paliwo stałe w Polsce zdobywa w ostatnich latach coraz większą popularność.

Targi potrwają do czwartku, 25 maja.

Na zdjęciu: Przemysław Trawa, prezes zarządu MTP otwiera Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej Green Power oraz Międzynarodowe Targi Energetyki Expopower

Zdjęcie: MTP

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE