Czy biomasa bierze udział w transformacji energetycznej Europy i Polski? Może być liderem OZE? Oto, co myślą na ten temat nasi eksperci!

Dorota Piernicka

Jeżeli chodzi o wykorzystanie biomasy w transformacji energetycznej, to odpowiedź będzie zależeć od tego, o jakim kraju/regionie mówimy, a także skali jej wykorzystania. Generalnie patrząc na tendencje w Europie, to pomimo widocznego, znacznego wzrostu wykorzystania biomasy agro, zdecydowanym liderem jest biomasa leśna. Biomasa agro zajmuje i będzie zajmować funkcję lidera bardziej w wymiarze regionalnym, jak to widzimy np. w Hiszpanii, gdzie zużycie lokalnego surowca pochodzenia rolniczego, np. w formie pozostałości z oliwek, jest bardzo duże.

Reklama

Na rynku niemieckim, który w dalszym ciągu ma sporo do zrobienia jeżeli chodzi o transformację energetyczną, zauważalne są duże kroki w kierunku zwiększenia wykorzystania biomasy leśnej – podobnie zresztą jak ma to miejsce w Polsce. Czynnikiem mającym zdecydowany wpływ wpływ na wybór rodzaju biomasy wykorzystywanej do transformacji jest jej koszt. 

Kraje czy regiony mające spory potencjał produkcyjny biomasy agro w większości wykorzystują go lokalnie, co znacznie ogranicza koszt związany z transportem. Analogiczna sytuacja jest w krajach/regionach, w których istnieje większy zasób surowca drzewnego. Klienci, którzy rozważają import biomasy, skłaniają się ku biomasie leśnej, ponieważ biorąc pod uwagę dostępność i sezonowość surowca, a także jego cenę, ten wybór jest bardziej opłacalny.


Zarejestruj się na Konferencję Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie


Barbara Pokrzywa

Dyrektor Sprzedaży Asket Przewodnicząca WG Agrobiomass Bioenergy Europe

Biomasa ma zauważalną tendencję wzrostową, wzmocnioną przez niedawny kryzys energetyczny. Zauważam na terenach rolniczych zwiększone zapotrzebowanie na proste technologie do zagęszczania biomasy agro np. na brykietowanie. Brykiet jest paliwem łatwym do wytworzenia, przechowywania i operowania logistycznie. 

Biomasa w tak skompaktowanej formie cieszy się rosnącym zainteresowaniem i ma ogromny potencjał, aby zapewnić energię na wsiach do ogrzewania budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej zarówno w Polsce, jak i w Europie. Istotne jest, aby przetwarzać na energię nadwyżki biomasy agro, czyli wykorzystywać ją w sposób zrównoważony, nie zakłócać produkcji żywności, hodowli zwierząt i użyźniania gleby. W Polsce z pomocą przychodzi system monitorowania biomasy agro prowadzony przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG-PIB).

Dobrym pomysłem, wzorem naszych europejskich sąsiadów, jest tworzenie spółdzielni energetycznych, które wspólnie inwestują w odnawialne źródła i wytwarzają energię na własne potrzeby. W ten sposób uniezależniają się one od zewnętrznych źródeł, importowanych surowców, dają ludziom pracę i wspomagają rozwój lokalnej gospodarki. Biomasa powinna być lokalnym liderem OZE w tych miejscach, gdzie występuje.

Paweł Jamrożek

Konsultant i Analityk Rynku Biomasy

Rynek surowcowy przeżywa obecnie wielką transformację. Co prawda zmiany te były oczekiwane, jednak nikt nie przypuszczał jak dużego tempa nabiorą po roku 2020. Jest kilka powodów takiego stanu, nad którymi warto się pochylić.

Po pierwsze – strategie krajowe. Jedną z najbardziej znanych i przywoływanych jest Polityka Energetyczna Polski 2040 (PEP 2040), która zapowiada największe zmiany krajowego sektora energetycznego w ramach trzech filarów, tj. 1 – sprawiedliwa transformacja, 2 – zeroemisyjny system energetyczny, oraz 3 – dobra jakość powietrza. W każdym z nich swoją rolę jako paliwo ma biomasa, często przy wsparciu dodatkowych technologii jak automatyzacja, decentralizacja sieci dystrybucyjnych, cyfryzacja czy szerzej rozumiana efektywność energetyczna.

Po drugie – strategie UE, z których najbardziej znany jest pakiet klimatyczny 3 x 20% przyjęty już w roku 2009. W kolejnych latach Rada Europejska utrzymała dyskurs przeciwdziałania zmianom klimatu, dając w 2018 początek nowym celom strategicznym do 2030 roku, tj.: zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych (GHG) o 40%, udział źródeł odnawialnych wynoszący co najmniej 32%, wzrost efektywności energetycznej o 32,5% oraz ukończenie budowy wewnętrznego rynku energii EU.

Po trzecie – sytuacja geopolityczna, ta przekłada się wprost na rychłą zmianę struktury i kierunków portfeli zakupowych ropy, produktów ropopochodnych oraz gazu ziemnego. Dlatego biomasa jako surowiec ściśle lokalny, jest wysoce pożądana przez sektor przemysłu oraz energetyki zawodowej. Pozwala ograniczyć koszty dowozu surowca, najczęściej w promieniu 200 km od miejsca funkcjonowania jednostki wytwórczej. Oprócz tego, konwersja bloków węglowych na biomasowe jest możliwa technicznie przy oszczędnościach wynikających z zachowania części infrastruktury (np. poprzez dostosowanie kotłów oraz systemu podawania).

Po czwarte – sektor automotive po roku 2035. W ślad za postanowieniem Rady Unii Europejskiej, nie będzie pełnego zakazu produkcji, sprzedaży i rejestracji pojazdów spalinowych po 2035 roku. Wyjątek ten ma objąć auta zasilane biopaliwem, co umożliwi napędzanie silników w sposób bezemisyjny. Surowcem do produkcji biopaliw może być biomasa taka jak odpady drewniane, oleje roślinne, tłuszcze zwierzęce, algi, odpady organiczne (w tym łodygi kukurydzy), obornik, alkohol oraz mikroorganizmy.

Biomasa ma przed sobą wielkie perspektywy jako surowiec na rynku energetyki zawodowej, w przemyśle wytwórczym oraz samochodowym. Szczególnie, że krajowe zasoby predysponują nas do zagospodarowania obecnego zaplecza na te cele. Czekam na nowe inwestycje, którym będę kibicował!

Benedykt Bródka

Prezes Zarządu Pol-Plan

Z zainteresowaniem obserwuję rozwój rynku biomasy i pelletu. Na przestrzeni lat pozyskaliśmy klientów zajmujących się produkcją pelletu i biomasy. Są to m.in. tartaki, gospodarstwa rolne produkujące biomasę. Staramy się popierać inicjatywy związane z rozwojem OZE, w tym pellet i biomasę pozyskane ze źródeł w pełni ekologicznych, odnawialnych i nieszkodzących zdrowym drzewostanom w lasach. Bardzo zależy nam, aby dobre wzorce, np. ze Szwecji, dotyczące wykorzystania biomasy były brane pod uwagę. Jednocześnie niepokoją nas sygnały płynące od niezależnych organizacji na temat źródeł pozyskania biomasy drzewnej.

Uważamy, że niezbędna jest większa transparentność w raportowaniu źródeł pozyskiwania biomasy i pelletu. Trudno jest jednoznacznie ocenić związek pomiędzy niezwykle dynamicznym przyrostem wyrębu lasów, a zwiększeniem spalania biomasy drzewnej w ostatnich latach. Mamy nadzieję, że chodzi tutaj przede wszystkim o drewno resztkowe, odpady przemysłu drzewnego. Szeroka dyskusja i przykłady zastosowań biomasy rolniczej i roślin energetycznych pozwolą, naszym zdaniem, lepiej zrozumieć możliwości wykorzystania biomasy w energetyce bez uszczerbku dla lasów. Potencjał lasów związany z pochłanianiem CO2 i retencją wody jest nie do przecenienia. Złożone ekosystemy lasów i cieków wodnych w Polsce, o których nadal mamy niepełną wiedzę nie mogą być traktowane wyłącznie z przemysłowego punktu widzenia.

Naszym zdaniem także przemysł meblarski będzie musiał sięgać po inne
rozwiązania. Dojrzałe, wiekowe i zróżnicowane drzewostany nawet dla laików są bardziej wartościowe dla funkcjonowania lasów niż „przemysłowe zalesienia”, które mają zastąpić „procentowo” ubytki zdrowych – najbardziej wartościowych dla przemysłu drzew.

Biomasa i paliwa alternatywne

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE