Do niedawna prosumentem w Polsce mogła być osoba wytwarzająca czystą energię za pomocą mikroinastalacji zamontowanej w obrębie własnej nieruchomości. Miesiąc temu zaczął działać pierwszy w Polsce prosument zbiorowy, dzięki czemu lokatorzy budynków wielolokalowych mogą produkować zieloną energię elektryczną ze wspólnej instalacji.
W kwietniu 2022 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wprowadziło definicję prosumenta zbiorowego, co otworzyło nowe możliwości dla 500 tys. istniejących w kraju budynków wielolokalowych. Zgodnie z funkcjonującymi regulacjami prawnymi prosumentem zbiorowym mogą być lokatorzy budynków wielolokalowych produkujący energię elektryczną ze wspólnej instalacji i rozliczający przychody pomiędzy wielu mieszkańców. W lipcu na budynku mieszkalnym w Rykach, w woj. lubelskim zaczęła działać pierwsza w kraju tego typu instalacja.
Pierwszy prosument zbiorowy
Utworzenie pierwszego w kraju prosumenta zbiorowego było owocem współpracy IDEA/NCBJ, spółki pracowniczej Enercode Sp. z o.o., będącej częścią IDEA, jak również Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz firm PEB i IB Company.
Koncepcja inwestycji rozpoczęła się w 2019 roku. Została zrealizowana przez firmę PEB Sp. z o.o. i IBCompany Sp. z o.o. w latach w 2022-2023 roku. Pomysł ewoluował w czasie, aż pojawił się prosument zbiorowy i postanowiliśmy wykorzystać tę możliwość. Przyszłość fotowoltaiki to budynki wielorodzinne, w których konsumpcja wyprodukowanej energii odbywa się na miejscu i nie obciąża sieci. Jeśli pojawi się inicjatywa dopłat do magazynów energii, będzie można stworzyć warunki optymalnego wykorzystania zeroemisyjnej energii dla mieszkańców” – komentuje Paweł Bryłowski, przedstawiciel firmy PEB. „Docelowo 43 budynki będą prosumentami zbiorowymi, co obejmie ok. 600 mieszkań. Każdy z mieszkańców będzie mieć dostęp do energii z OZE, jeżeli wyrazi taką chęć” – dodaje.
Czytaj też: Prosument lokatorski – kto to taki? Czyli nowy program dofinansowania fotowoltaiki na blokach.
Wzrost zainteresowania fotowoltaiką
Prosumet zbiorowy może znacznie wpłynąć na wzrost inwestycji w fotowoltaikę w kraju.
Prosument zbiorowy może i najprawdopodobniej zainicjuje nową falę inwestycji w fotowoltaikę w Polsce – komentuje kierownik zakładu IDEA/NCBJ, dr inż. Karol Wawrzyniak. – Co więcej, z naszych obliczeń wynika, że opłaca się uzupełnić instalację PV o magazyny energii, co da pierwszy rozsądny model biznesowy dla technologii magazynowania. Powstające magazyny, jako źródło elastyczności, przyczynią się w rezultacie do zwiększenia bezpieczeństwa krajowego systemu energetycznego.”
Nowe perspektywy dla wspólnot i spółdzielni
Definicja prosumenta zbiorowego jest czymś zupełnie nowym w polskim prawie. To ważny krok w kierunku rozwoju i upowszechnienia energetyki lokalnej i rozproszonej. Uruchomienie pierwszego w kraju prosumenta zbiorowego daje bardzo dobre perspektywy dla członków wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, którzy chcą zbiorczo produkować energię ze źródeł odnawialnych.
„W Rykach dzięki naszej współpracy udało się nie tylko zoptymalizować wydatki na energię, ale także zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo energetyczne w postaci stabilizacji, a wręcz obniżki cen za energię – podsumował Tomasz Chmiel, specjalista IDEA/NCBJ.
Biomasa w ciepłownictwie i energetyce
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło, zdjęcie: ncbj.gov.pl