2 czerwca Związek Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” obchodziło swoje 25-lecie. Wydarzeniu współtowarzyszyło uroczyste otwarcie obiektów i instalacji zrealizowanych przez Związek w ramach Projektu pn. „Modernizacja ZUOK Orli Staw jako Regionalnego Centrum Recyklingu”. Nasza redakcja miała szansę przyjrzeć się zakładowi z bliska.
Już od 25 lat razem dla samorządu
ZUOK „Orli Staw” obsługuje 300 000 mieszkańców z 23 jednostek samorządu terytorialnego.
– Gratuluję Państwu tej inicjatywy. To wy obsługujecie 1% ludności Polski w podstawowym, porządkowym zakresie, który jest niezbędny dla działania w innych obszarach – powiedział podczas uroczystości Dominik Bąk, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW.
Czytaj też: Stanowisko POB wobec nowelizacji ustawy o OZE
Na uroczystości pojawili się wszyscy, którzy w ciągu ćwierćwiecza mieli swój wkład w powstawanie ZUOK oraz Związku Gmin. Wśród gości byli przedstawiciele zrzeszenia, zaprzyjaźnionych administracji, firm zajmujących się przetwarzaniem odpadów oraz dawni i obecni pracownicy. Rocznicę uświetniła także delegacja samorządowców z niemieckiej Saksonii, z Gminy Amtsberg oraz obecność Dominika Bąka i przedstawicieli firm uczestniczących w realizacji tego projektu, w tym Jacka Chrząstka z firmy Strabag.
– Dzisiejszy dzień to drugi krok milowy w historii zakładu, jakim jest oficjalne otwarcie instalacji powstałych w ramach projektu „Modernizacja ZUOK Orli Staw jako Regionalnego centrum Recyklingu”. Pierwszym krokiem milowym było samo powstanie zakładu – mówił Jan Adam Kłysz, przewodniczący rady powiatu kaliskiego
Czytaj też: Warsztaty przyłączania biometanowni do sieci zorganizowane przez IGG
Zmiany technologiczne
Początkowo ZUOK obejmował jedynie składowisko, sortownię i kompostownię. Jednak przez te 25 lat obiekt rozbudował się. W ciągu samych tylko ostatnich 4 lat zainwestowano 150 mln zł środków własnych i unijnych, dzięki czemu powstała pierwsza w Polsce instalacja przetwarzania selektywnie zbieranych bioodpadów na biogaz. Zainstalowano m.in. zautomatyzowany agregat o mocy 550 kW, który rocznie wytworzy 1 mln m3 biogazu. Od kwietnie br. w instalacji wykorzystywana jest technologia sucha, pozioma, ciągła, termofilowa. Udało się także zwiększyć przepustowość instalacji, obecnie wynosi ona 100 000 t rocznie
W długofalowych planach przewidziane jest także rozpoczęcie produkcji biometanu.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE