Wojna tocząca się na Ukrainie spowodowała ogromne zmiany w podejściu do energetyki. Kraje bałtyckie musiały odnaleźć się na nowo w tej rzeczywistości i wydaje się, że rozbudowa terminali LNG była krokiem w dobrą stronę.

Kraje bałtyckie wdrożyły wiele działań wzmacniających ich bezpieczeństwo energetyczne: zbudowały gazociągi i terminale LNG, znalazły nowych dostawców, zainwestowały w odnawialne źródła energii i energooszczędne technologie.

Reklama

Czytaj też: Nowe rozwiązanie związane z oczyszczaniem biogazu


Baltic LNG & Gas Forum

Rolę energetycznych zmian w krajach basenu Morza Bałtyckiego podkreślił Paweł Stańczak, wiceprezes ds. rozwoju i transformacji GTSOU podczas swojego wystąpienia na Baltic LNG & Gas Forum.

– To przykład dla całej Europy: terminale LNG dają dużą swobodę w wyborze dostawcy gazu, a nowe gazociągi między krajami wzmacniają połączenie z europejskim systemem gazowym – powiedział Paweł Stańczak.

Ukraina może przyczynić się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego krajów regionu. Większość europejskich magazynów gazu jest już pełna lub zarezerwowana. Jednocześnie sytuacja rynkowa sprzyja kontynuacji zatłaczania gazu.

Rozwiązanie proponuje Ukraina, dysponująca rozbudowanymi magazynami zlokalizowanymi w pobliżu zachodniej granicy z UE oraz znacznymi możliwościami handlu transgranicznego — 54 mln m3 gazu dziennie w punktach wejścia i ponad 200 mln m3 gazu w punktach wyjścia.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: Gas Transmission System Operator of Ukraine

Źródło: Gas Transmission System Operator of Ukraine

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE