Czesi dostrzegają potencjał, jaki drzemie w biometanie. Jeszcze w tym roku liczba produkujących go instalacji ma się podwoić, a to dopiero początek inwestycji w zielony gaz.


Obecnie Czechy dysponują trzema biometanowniami, jednak jeszcze w tym roku ta liczba ma się podwoić. Energy Financial Group (EFG) z siedzibą w Pradze wskazuje, że produkcja biometanu w zeszłym roku wzrosła na całym globie o 16%.

Reklama

Czesi i ich biometanowe projekty

W 2021 roku liczba biogazowni w Czechach wynosiła 575, a pierwsza biometanownia rozpoczęła pracę w 2020 roku. Rynek jest niewielki, jednak już od dłuższego czasu Czesi upatrują w inwestycjach z tego sektora szansy na tani transport i zarządzanie odpadami. European Biogas Association (EBA) wspiera inicjatywy dążące do rozwoju tego OZE.

Produkcja czeskiego biometanu ma odbywać się w działających już zakładach. Należą do nich biogazownia rolnicza w Herálcu koło Humpolca oraz oczyszczalnia odpadów w Mladá Boleslav. Powstały tam gaz będzie zasilał autobusy miejskie. Trzecia instalacja to projekt grupy EFG. To właśnie ta spółka zbudowała pierwszą w Czechach instalację do produkcji biometanu. W 2024 roku firma planuje powiększyć liczbę zakładów wytwarzających zielony gaz.


Czytaj dalej: PSG deklaruje gotowość do przesyłu biometanu


Niewykorzystany potencjał biometanowy

Według szacunków EFG w ciągu dwóch lat spółka zacznie produkować 9 mln m3 biometanu rocznie. Ponadto EFG wskazuje, że odpady biodegradowalne mogące stać się substratem wystarczyłyby dla 66 takich instalacji. Wielkość produkcji mogłaby osiągnąć nawet 100 mln m3 biometanu rocznie.

Biometan do celów transportowych w Czechach zyskuje coraz większą popularność. W 2022 roku 1/3 pojazdów poruszających się z użyciem paliw gazowych była zasilana właśnie biometanem. Rośnie jego udział także w sieci dystrybucyjnej. Są spore szanse, że do 2030 roku biometan zastąpi 10-15% gazu ziemnego w sektorze transportu i ciepłownictwa.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: pixabay

Źródło: Bioenergy Insight

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE