W Japonii 11 kwietnia uruchomiono nowy program produkcji energii elektrycznej z biogazu, w ramach którego do zasilania zakładów wykorzystywane są odpady żywnościowe ze szkół miejskich w Tendo w prefekturze Yamagata.

Reklama

Biogaz z resztek obiadów szkolnych

W roku szkolnym 2021/2022 18 placówek edukacyjnych w mieście Tendo, w tym szkół podstawowych i gimnazjów, generowało z samych lunchów około 140 kilogramów resztek żywnościowych dziennie. Do tej pory odpady spożywcze spalano. Jednak od 2023 roku lokalna firma Tendo Kankyo odbiera je i przetwarza w biogaz. Inicjatywa przyczyni się w znaczący sposób do obniżenia kosztów utylizacji, zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i pozwoli na wykorzystanie resztek.

Już 11 kwietnia, czyli pierwszego dnia roku szkolnego w Japonii, do specjalnego punktu obiadowego przywieziono około 70 kg resztek po lunchach wydawanych w stołówkach. Kolejnym krokiem było zmielenie i osuszenie odpadów. Następnie Tendo Kankyo odebrał powstały surowiec i wykorzystał go do produkcji biogazu, który posłużył do wytworzenia energii w elektrowni w prefekturalnym mieście Komazawa.


Zarejestruj się na 6. Kongres Biometanu


Emisje dwutlenku węgla w przypadku biogazu są znacznie niższe niż w przypadku spalania paliw kopalnych, takich jak węgiel czy ropa naftowa. Kolejną z zalet, w porównaniu z innymi zrównoważonymi źródłami energii, takimi jak słońce i wiatr, jest to, że produkcja nie jest zależna od pogody. Dlatego inicjatywa jest bardzo ważna dla miasta.

Inspiracją do tego projektu była deklaracja Tendo z 2022 roku. Władze zapewniały, że miasto stanie się obszarem o zerowej emisji dwutlenku węgla. Hideyuki Honda, wicedyrektor specjalnego centrum obiadowego, wyraził też nadzieję, że projekt będzie dla dzieci motywacją do zastanowienia się nad kwestiami ekologii i odpadów.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło i zdjęcie: The Mainichi

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE