W świetle długo wyczekiwanego harmonogramu konkursów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 zasadnym jest przypomnienie podstawowych kwestii. Kwestii dotyczących innowacyjnych projektów technicznych, w tym dedykowanym paliwom alternatywnym.
Dostępne fundusze europejskie
Z początkiem ubiegłego roku pojawiły się nowe możliwości dla przedsiębiorców, w tym z sektora transportu szynowego, w zakresie sięgania po różnego rodzaju wsparcie prowadzonej działalności gospodarczej. Natomiast z początkiem 2023 roku pewne aspekty dostępu do funduszy unijnych skonkretyzowały się.
W pierwszej kolejności, badając możliwości uzyskania dofinansowania w ujęciu ogólnoeuropejskim – programy ramowe – warto zwrócić uwagę na obszerną analizę przygotowaną przez Krajowy Punkt Kontaktowy (KPK) Programów Badawczych Unii Europejskiej. Otóż w ramach ostatniego unijnego programu ramowego dotyczącego badań i innowacji Horyzont 2020 Polska uzyskała 660 mln euro.
Jest to o 65% więcej w porównaniu do poprzedniej edycji, przebiegającej w analogicznym okresie siedmiu lat (7 Program Ramowy na lata 2007-2013). Firmy z grupy MŚP pozyskały budżet na rozwój nauki oraz innowacji w Polsce w kwocie powyżej 116 mln euro, natomiast duże firmy o ponad połowę mniejszy, czyli o wartości ok. 56 mln euro. Łącznie z pozostałymi podmiotami (jednostki naukowe, badawcze itd.) beneficjentami pomocy było ponad 800 podmiotów.
Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!
Pomimo tak optymistycznych wartości, finalnie z Horyzontu 2020 pozyskaliśmy 1,2%, a do całego budżetu Unii Europejskiej dołożyliśmy 3%. Wskaźnik wykorzystania środków unijnych jest zatem jeszcze mało satysfakcjonujący. Warto wspomnieć, że całkowity budżet Programu Horyzont 2020 w latach 2014-2020 wynosił ponad 77 mld euro. Natomiast na lata 2021-2027 przygotowano kolejny program ramowy Horyzont Europa, na który chce się przeznaczyć ok. 90 mld euro. Na podstawie analizy kondycji sektora B+R (B+R – badania i rozwój, B+R+I – badania, rozwój i innowacje) w Polsce można zaobserwować pozytywny trend wzrostowy zainteresowania pracami nad nowymi rozwiązaniami. Przedsiębiorstwa zyskują dzięki temu trwałe przewagi konkurencyjne. Wiele nowatorskich wdrożeń jest nagradzanych, co dodatkowo stymuluje lepszą pozycję rynkową firm.
Uściślając, nakłady krajowe brutto na działalność badawczo-rozwojową w 2021 r. wyniosły 37,7 mld zł. Oznacza to wzrost w stosunku do roku poprzedniego o 16,3% . Wzrosła też o 15,5% liczba podmiotów prowadzących działalność B+R. Wartość nakładów krajowych brutto na przedmiotową działalność przypadająca na jednego mieszkańca wyniosła 992 zł. Według danych GUS, w 2021 r. wśród sektorów finansujących działalność B+R, podobnie jak w latach ubiegłych, dominowały sektor przedsiębiorstw oraz szkolnictwa wyższego.
To tylko fragment artykułu. Całym przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Tekst:
-
Józef Marek Kowalczyk, Maciej Andrzejewski, Stowarzyszenie Ekspertów i Menedżerów Transportu Szynowego
-
Mateusz Nowak, Politechnika Poznańska, Instytut Silników Spalinowych i Napędów
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE