Na terenie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Ciechanowie dobiega końca realizacja elektrociepłowni na biomasę. Wykonawcą instalacji, która przyczyni się do redukcji zużycia węgla na rzecz OZE jest firma Energika.
Energika – inwestycja PEC Ciechanów
Zakontraktowana w kwietniu 2021 r. inwestycja Energiki ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ciepła dla przyłączonych do sieci mieszkańców Ciechanowa, poprzez dostosowanie systemu ciepłowniczego do obowiązującego prawa w zakresie standardów emisyjnych. Budowa elektrociepłowni zasilanej biomasą na terenie PEC Ciechanów spowoduje znaczne zmniejszenie zużycia węgla w produkcji ciepła, kierując miasto w stronę odnawialnych źródeł energii.
Elektrociepłownia zasilana biomasą
W 2021 r. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Ciechanowie podpisało umowę z Energiką na realizację inwestycji, która objejmuje budowę elektrociepłowni z kotłem parowym opalanym biomasą o mocy 11 MWt i turbiną o mocy 1,1 MWe. W tej chwili inwestycja jest na ostatnim etapie wdrażania.
Podczas realizacji projektu zastosowano kocioł wyposażony w instalację automatycznego czyszczenia kotła i paleniska z rusztem schodkowym oraz we wszystkie niezbędne zespoły, urządzenia i oprzyrządowanie zapewniające prawidłowe jego funkcjonowanie, ekonomizer wysokotemperaturowy oraz instalację odzysku ciepła ze spalin o mocy min. 2,8 MW.
Czytaj też: W Zawierciu powstaje zakład do produkcji paliwa z odpadów
W lipcu 2022 r. nastąpiło posadowienie największych gabarytów elektrociepłowni: kotła o masie 70 ton oraz ekonomizera o masie 40 ton na wcześniej przygotowanej płycie fundamentowej i konstrukcji wsporczej. W późniejszym terminie zainstalowano pozostałe urządzenia technologiczne m.in. turbozespół, zbiornik wody zasilającej, zbiornik, elektrofiltr, ekonomizer kondensacyjny oraz cały układ połączeń technologicznych.
W ramach prac zespół parowy wraz z urządzeniami pomocniczymi oraz instalacjami został włączony w istniejący układ technologiczny ciepłowni. Zbudowano nową halę wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną.
Więcej ciepła z OZE
Dzięki inwestycji zrealizowanej przez Energikę zwiększy się udział energii cieplnej wytwarzanej z OZE, przez co sieć ciepłownicza w Ciechanowie uzyska status efektywnej sieci ciepłowniczej. Jak podaje PEC Ciechanów, ograniczy to również wpływ dynamicznie rosnących kosztów uprawnień do emisji dwutlenku węgla na cenę ciepła, oraz zwiększy możliwości wytwarzania energii elektrycznej.
Po realizacji przedsięwzięcia w PEC w Ciechanowie wzrośnie udział energii z produkcji mieszanej (OZE + gaz ziemny) z 56,6% do 76,86%.
Biomasa w ciepłownictwie i energetyce:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Artykuł przy współpracy Energika
Zdjęcia: Energika
źródło: PEC Ciechanów