PGE Polska Grupa Energetyczna i ZE PAK planują zrealizować projekt budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie, w regionie konińskim. 7 marca podpisano wstępne porozumienie dotyczące utworzenia wspólnej spółki celowej. Dzień później złożono do prezesa UOiK wniosek o zgodę na koncentrację. Jakie będą dalsze kroki?
– Zgodnie z naszymi zapowiedziami, dzień po podpisaniu wstępnego porozumienia w sprawie utworzenia spółki celowej, złożyliśmy do prezesa UOKiK wniosek o zgodę na koncentrację. To kolejny krok do formalnego utworzenia spółki PGE i ZE PAK, która będzie reprezentować polską stronę we wszystkich etapach projektu budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Czytaj również: PGE realizuje jedną ze swoich największych inwestycji fotowoltaicznych
Milowy krok do budowy elektrowni jądrowej w Polsce
PGE i ZE PAK będą posiadać po 50% akcji, podejmując decyzje na zasadzie konsensusu.
– Polska gospodarka, aby się dalej rozwijać potrzebuje silnej i niezależnej energetyki. W kolejnej dekadzie ważną rolę odegrają odnawialne źródła energii. Jednak kluczowe będzie stabilne, zeroemisyjne źródło, jakim jest energetyka jądrowa. W tym celu konsekwentnie rozwijamy rządowy Program Polskiej Energetyki Jądrowej, którego uzupełnieniem jest projekt realizowany przez PGE, ZE PAK i KHNP. Powołanie wspólnej spółki przez PGE i ZE PAK to kolejny krok w realizacji tego projektu. Będzie ona bezpośrednim partnerem koreańskiego KHNP przy budowie elektrowni jądrowej w regionie konińskim. Pomimo że jest to projekt biznesowy, ma on pełne poparcie polskiego rządu. Jestem przekonany, że jego realizacja przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski, jak również wzmocni naszą pozycję na arenie międzynarodowej – tłumaczył Jacek Sasin, Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych.
Centralna lokalizacja Pątnowa przy jednym z kluczowych krajowych węzłów energetycznych umożliwi wyprowadzenie energii elektrycznej we wszystkich kierunkach, przy minimalizacji strat związanych z przesyłem energii i optymalnym wykorzystaniem sieci elektroenergetycznej.
– Cieszę się, że lokalizacja ZE PAK w Pątnowie została oceniona jako perspektywiczna do posadowienia elektrowni jądrowej. Jestem bardzo zadowolony, że ustaliliśmy w ramach Wstępnego Porozumienia kluczowe warunki współpracy z PGE. To milowy krok do budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Chciałbym serdecznie wszystkim tak intensywnie pracującym nad tym projektem podziękować. Kluczowym jest zapewnienie Polakom taniej, czystej i stabilnej energii na następne kilkadziesiąt lat – mówił Zygmunt Solorz, Przewodniczący Rady Nadzorczej ZE PAK.
Czytaj również: W kierunku zeroemisyjnej energetyki. PGE otworzyła Centrum Badań i Rozwoju GOZ
Elektrownia jądrowa – kluczowe zadania wykonane
31 października 2022 roku prezesi trzech spółek: PGE Polskiej Grupy Energetycznej i ZE PAK oraz koreańskiej KHNP, podpisali list intencyjny. Jego głównym celem było opracowanie planu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie w Polsce w oparciu o technologię APR1400.
Do końca 2022 roku strony przygotowywały wstępny plan rozwoju elektrowni jądrowej w regionie Konina, a następnie prowadziły dalsze uzupełniające analizy.
– Nie tracąc czasu, sprawnie pracujemy nad projektem budowy elektrowni jądrowej. W ciągu niespełna czterech miesięcy od podpisania listu intencyjnego, wspólnie z naszymi partnerami biznesowymi ZE PAK i KHNP wykonaliśmy kluczowe zadania. Mamy wstępny plan budowy elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię APR1400, który po analizie został uzupełniony dodatkowymi wnioskami i założeniami. Podpisaliśmy porozumienie dotyczące utworzenia spółki, która będzie zabezpieczać polskie interesy w budowie elektrowni jądrowej razem z Koreańczykami – stwierdził Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Wstępnie oceniono, że najlepszym rozwiązaniem będzie posadowienie co najmniej 2 reaktorów APR1400 o łącznej mocy 2800 MW. Mogłyby dostarczyć do polskich domów i firm około 22 TWh energii, czyli ok. 12% dzisiejszej konsumpcji energii w Polsce. Uruchomienie pierwszego bloku elektrowni możliwe będzie już w 2035 roku.
– To wielki dzień dla polskiej energetyki, dla ZE PAK i regionu Wielkopolski Wschodniej. Nasze dzisiejsze porozumienie to realne rozpoczęcie projektu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie. Chcemy jak najszybciej rozpocząć badania środowiskowe i lokalizacyjne oraz studium wykonalności. Cieszymy się, że ten projekt jest realizowany tak sprawnie i w tak dynamicznym tempie – powiedział Piotr Woźny, Prezes Zarządu ZE PAK.
W ramach przygotowania planu wykonano wstępne analizy warunków geotechnicznych, sejsmicznych i środowiskowych. Opracowano również szacunkowy budżet dla prac przygotowawczych oraz etapu budowy.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło i zdjęcie: Komunikaty prasowe PGE
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE