Klientom wciąż opłaca się posiadać instalację fotowoltaiczną” – mówi prezes Taurona Paweł Szczeszek. Jak zwiększyć oszczędności, a tym samym obniżyć rachunki za energię?

Jak zwiększyć oszczędności?

Standardowa instalacja o mocy 5 kWp w polskich warunkach produkuje rocznie średnio 5 000 kWh energii elektrycznej, z czego, jak informuje Tauron, aż 80 procent energii trafia bezpośrednio do sieci. Jedynie około 20 procent stanowi bieżącą konsumpcję energii elektrycznej.

Reklama

– Klientom wciąż opłaca się posiadać instalację fotowoltaiczną. Na największe oszczędności mogą liczyć te gospodarstwa domowe, które zmaksymalizują autokonsumpcję, czyli bieżące zużycie produkowanej energii elektrycznej – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.

Według ekspertów Taurona wykorzystanie na własne potrzeby przynajmniej 40 procent energii elektrycznej produkowanej domowej instalacji fotowoltaicznej znacznie optymalizuje jej opłacalność i jakość pracy. Im większy poziom autokonsumpcji, tym lepiej.

– Im lepiej dopasowana instalacja do rzeczywistego zużycia i większa autokonsumpcja energii wytworzonej przez tę instalację, tym oszczędności z fotowoltaiki są większe i można znacząco obniżyć rachunki za energię – podsumowuje Paweł Szczeszek.

Według badań TAURONA, prosumenci zużywają średniorocznie jedynie około 20 procent energii zswoich domowych instalacji, reszta trafia do sieci dystrybucyjnej

Dzięki instalacji fotowoltaicznej zyskujemy, gromadząc środki na depozycie prosumenckim. Największą opłacalność uzyskamy jednak wtedy, gdy nie poniesiemy kosztów dystrybucji zużytej energii. Autokonsumpcja na poziomie 20 procent pozwala zaoszczędzić jedynie 20 procent na kosztach dystrybucyjnych,najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest pozostawienie w gospodarstwie ponad 40 procent energii. Taki poziom autokonsumpcji poprawi nie tylko opłacalność przedsięwzięcia, ale też pozwoli na poprawę parametrów jakościowych energii, co przełoży się na dłuższy czas życia urządzeń.


Zarejestruj się na Warsztaty Biometanowe!


Fotowoltaika – jak zwiększyć autokonsumpcję?

Istnieje wiele sposobów na zwiększenie poziomu autokonsumpcji. Najprostszym, a jednocześnie nie generującym kosztów sposobem jest planowanie i kontrolowanie zużycia energii. Większość nowych urządzeń wyposażonych jest w programator, dzięki któremu możliwe jest opóźnienie ich uruchomienie na czas maksymalnej produkcji. Spowoduje to zwiększenie naszej bieżącej konsumpcjimówi prezes Szczeszek.

Inwestycja w klimatyzator także pozwoli znacznie powiększyć autokonsumpcję w okresie letnim, kiedy jej poziom jest najniższy. Klimatyzator może także ogrzewać pomieszczenia w okresach przejściowychzwiększając autokonsumpcję jesienią i wiosną. Z kolei posiadacze samochodów elektrycznych mogą wykorzystać energię słoneczną do ładowania baterii.

Magazyn pełen energii

Efektywnym wsparciem jest również magazynowanie produkowanej ze słońca energii do czasu, w którym będziemy jej potrzebować – np. nocy lub w pochmurny i deszczowy dzień.  

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii zmienia definitywnie charakterystykę działania instalacji. W miesiącach zimowych odpowiednio dobrany magazyn energii zapewni nam nawet 100 procent autokonsumpcji, co oznacza, że cała energia wyprodukowana przez instalacje zostanie w naszym domu. Dodatkowo, w odpowiedniej konfiguracji, możemy naładować magazyn w tzw. „taryfie nocnej”, by korzystać z energii w dzień w momencie wyższych stawek za energię, co wygeneruje dodatkowe oszczędności.

– Inwestycja w magazyn energii w zależności od jego pojemności, mocy instalacji fotowoltaicznej oraz naszego zapotrzebowania na energię, może zwiększyć średnią autokonsumpcję nawet do ponad 40 procent. Warunkiem jest dobrze dobrana do zapotrzebowania na energię w budynku instalacja fotowoltaiczna oraz magazyndopasowany do profilu zużycia – podkreśla prezes Grupy TAURON.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: TAURON

Zdjęcie: pixabay.com/pl/ Mirosław i Joanna Bucholc

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE