Kilogram włosów może wchłonąć od siedmiu do ośmiu litrów oleju i węglowodorów. Bazując na tych właściwościach w Belgii opracowano metodę recyklingu włosów, która przyczyni się do redukcji zanieczyszczeń środowiska.
Recykling włosów – jak to działa?
Dzięki warstwie keratyny włosy wykazują dużą skłonność do wiązania metali i metaloidów. Są odporne na fermentację i gnicie, a także działanie czynników chemicznych. Badania wykazały, że nawet pojedynczy włos jest w stanie utrzymać wagę 10 milionów razy większą niż jego własna. Wykorzystała to belgijska organizacja non-profit Dung Dung, która oferuje różne rozwiązania i rozwija projekty związane z odzyskiwaniem odpadów. Pierwszy uruchomiony przez nią program to Hair Recycle. W ramach przedsięwzięcia zbierane są ścinki włosów z salonów fryzjerskich z krajów Beneluksu. Zgromadzony surowiec jest następnie przetwarzany. Hasło projektu to: To cut. Collect. To recycle. (Obcinać. Zbierać. Recyklingować.).
Jak tłumaczy Patrick Janssen, założyciel Dung Dung, sam proces recyklingu jest bardzo prosty. Zajmuje tylko godzinę i składa się z jednego etapu. Włosy wkłada się do specjalnej maszyny, która zamienia je w maty w kształcie kwadratu o wielkości 60 cm x 60cm. Mają one trzy warstwy i ważą ok. kilogram.
Organizacja wykorzystuje powstałe maty na trzy sposoby. Pierwszy to pozbywanie się zanieczyszczeń dzięki absorpcji, czyli poprzez wchłanianie. W ten sposób możliwe jest usuwanie z wody szkodliwych składników, takich jak olej, co może znacząco zmniejszyć skażenie akwenów na świecie. Kolejnym działaniem jest leczenie oparzeń skóry poprzez wyodrębnianie keratyny. Możliwe jest też wytwarzanie nowych produktów, takich jak np. worki do recyklingu z biokompozytu.
W Polsce recyklingowi poddaje się mniej niż 1/3 odpadów z tworzyw sztucznych
Zasady programu Hair Recycle
Do programu Hair Recycle mogą dołączyć fryzjerzy z krajów Beneluksu. Przez cały okres członkostwa otrzymują oni specjalne worki, do których zbierają ścinane włosy. Dung Dung regularnie odbiera zapełnione torby.
Każdy uczestnik programu ponadto otrzymuje naklejkę, którą może umieścić na oknie swojego zakładu. Jest to czytelna informacja dla klientów, że dane miejsce bierze udział w projekcie. Członkostwo kosztuje od 30 € do 70 € – wszystko zależy od wielkości zakładu. Ważne jest przez rok i nie ma konieczności odnawiania. Do tej pory do programu dołączyło już ponad 600 salonów fryzjerskich.
Zarejestruj się na Warsztaty biometanowe!
Dung Dung stawia na rozwój
Organizacja wciąż poszerza swoją działalność. W celu jak najlepszego wykorzystania zasobu, jakim są włosy, współpracuje z ośrodkami badawczymi, np. z Celabor. Pracownicy Dung Dung zdają sobie sprawę, że gospodarka cyrkularna to przyszłość. Na ten moment przetwarzane są u nich także włosy alpak, bawołów, owiec czy lam. Jednak cały czas poszukują nowych rozwiązań i partnerów przemysłowych, aby wykorzystać w pełni potencjał recyklingu i produkować jak najmniej odpadów.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Źródło: Hair recycle
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE