Wypalanie resztek pożniwnych jest zjawiskiem, które powszechnie dotyka północne Indie. Biomasa może okazać się odpowiedzią na trudności wynikające z tego działania.

Mieszkańcy Indii z obszarów rolniczych w okresie pożniwnym oddychają powietrzem, które niekiedy 20-krotnie przekracza normy bezpieczeństwa dotyczące ilości cząstek stałych ustalone przez WHO. Roczne straty ekonomiczne spowodowane procederem wypalania ściernisk są szacowane na 30 miliardów, a wysokość emisji spowodowana tym procederem osiąga nawet 2,8 mln ton CO2. Ogromne koszty wynikają również z konieczności zwiększenia nakładów na opiekę zdrowotną.

Reklama

Biomasa – sposób na utylizację pokłosia

Odpowiedź na narastający problem społeczeństwa znalazła firma SAEL, zajmująca się technologiami solarnymi oraz przekształcaniem odpadów na energię. Indyjskie przedsiębiorstwo proponuje model biznesowy, w którym pokłosie zostanie wykorzystane jako biomasa na cele paliwowe. Takie rozwiązanie ma szereg plusów. Dodatkowy dochód dla rolników, nowe miejsca pracy oraz rozwiązanie ogromnego problemu zdrowotnego to pozytywny aspekt dla społeczności, ale też sposób na wzrost gospodarczy.


Czytaj też: Żywiec zyska lepsze powietrze dzięki biomasie


Fundusze Norweskie

SAEL bezustannie dąży do rozwoju, dlatego firma planuje na przestrzeni 5 lat zwiększyć swoją produkcję energii do 3 GW. Uda się to uzyskać poprzez coroczne podnoszenie wykorzystania biomasy o 100 MW oraz energii solarnej o 500 MW. Projekt uzyskał dofinansowanie ze strony Funduszy Norweskich i EOG na kwotę 56 mln euro. Indie zajmują ogromną powierzchnię, przez co są potężnym źródłem biomasy. Wykorzystanie tego potencjału to świetny krok dla rozwoju państwa.

Do poprawy zdrowia może się przyczynić biomasa

Zła jakość powietrza powoduje problemy zdrowotne na całym świecie. W szczególności dotyczy to państw rozwijających się, gdzie choroby dróg oddechowych są najczęstszą przyczyną zgonów. Emisja CO2 w Indiach stanowi około 7% średniej światowej, więc państwom dążącym do neutralności klimatycznej zależy na jej obniżeniu.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

 

Źródło: bioenergy-news.com

Zdjęcie: archiwum magazynu Biomasa

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE