W serbskim mieście Novi Pazar otwarto nową ciepłownię na biomasę. Inwestycja o wartości 6,5 mln euro jest częścią większego projektu, w ramach którego w kraju w najbliższym czasie zostanie uruchomionych 30 ciepłowni miejskich na biomasę.
Ciepłownia w Novi Pazar
Nowo powstała ciepłownia na biomasę zlokalizowana jest w południowo-zachodniej Serbii, w mieście Novi Pazar, które było jednym z trzech miast z najgorszą jakością powietrza, jaką odnotowano w 2021 roku. W inwestycji pokładane są więc duże nadzieje. Oczekuje się, że zastosowanie biomasy zmniejszy zanieczyszczenie powietrza i zapewni bardziej wydajne ogrzewanie. Ciepłownia posiada kocioł na biomasę o mocy 8 megawatów oraz dwa pomocnicze, o mocy 4,5 MW i 7 MW, które będą zasilane gazem ziemnym.
Zorana Mihajlović, wicepremier i minister górnictwa i energii, zapewniła, że nowa ciepłownia gwarantuje bardziej wydajne ogrzewanie przez całą dobę, a także czystsze powietrze i oszczędność energii. Zwróciła uwagę na spadek strat w sieci ciepłowniczej z 20-22% do poniżej 8%.
– Emisja dwutlenku siarki będzie zerowa, a emisja dwutlenku węgla zmniejszona o 87% – powiedziała Zorana Mihajlović, dodając, że w Novi Pazar planowana jest instalacja kolejnej ciepłowni.
Raport „Biomasa w Polsce 2022” – premiera już wkrótce!
30 ciepłowni biomasę
Budowa instalacji w Novi Pazar jest częścią projektu Promocja odnawialnych źródeł energii – Rozwój rynku biomasy w Serbii. Jego koszt szacuje się na 108 mln euro.
Projekt jest realizowany przez Ministerstwo Górnictwa i Energii, niemiecki Bank Rozwoju KfW, przy wsparciu Szwajcarii. Inicjatywa jest częścią partnerstwa z KfW Bank i 22 przedsiębiorstwami użyteczności publicznej. W ramach współpracy zostanie wybudowanych, zmodernizowanych i przekształconych z paliw kopalnych na biomasę do 30 ciepłowni miejskich w Serbii.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Zdjęcie: Zorana Mihajlović/Facebook
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE