Czy bon na pellet wspomoże gospodarstwa domowe Polaków? Sejm przyjął 22 lipca 2022 roku przepisy dotyczące tzw. dodatku węglowego. Dodatek węglowy wyniesie 3 000 zł i zasili budżety domowe gospodarstw domowych, ale tylko tych, których źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne. Czy „dodatek węglowy” obejmie także inne paliwa, które są wykorzystywane w gospodarstwach domowych do ogrzewania? Czy będzie bon na pellet?
GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!
Dodatek węglowy, czyli wsparcie nie tylko dla odbiorcy końcowego i użytkownika węgla lub paliwa pochodnego do ogrzewania, trafi do poszczególnych ogniw całego łańcucha dostaw tych paliw.
– To uniwersalne rozwiązanie dlatego, że również będą mogły skorzystać z tego dodatku te osoby, które już ten węgiel na zimę kupiły. Aż 42 proc,. Polaków ogrzewa swoje domy węglem. Jest to największa procentowo grupa społeczna. Stąd też potrzebujemy, w związku z oddziaływaniem społecznym, takiej regulacji – wyjaśnił Ireneusz Zyska.
W odczuciu społecznym uchwalony właśnie dodatek węglowy wyraźnie dyskryminuje użytkowników innych rodzajów paliw i to głównie tych, którzy wymienili stare kotły węglowe na nowoczesne – gazowe, olejowe czy na pellet drzewny.
Czy oni także otrzymają wsparcie od państwa?
W dniu, w którym Sejm przyjął przepisy o dodatku węglowym wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska w Programie III Polskiego Radia stwierdził, że tak się wkrótce stanie. Prace nad rozszerzeniem zapisów w ustawie już trwają. Przypomnijmy, że cena pelletu drzewnego nie jest dużo niższa niż węgla i wynosi za tonę ponad 2000 zł. Warto też wspomnieć, że pellet był jednym z popularniejszych paliw w Programie „Czyste Powietrze” i w rankingu paliw zajmował 2 pozycję. Co miesiąc grubo ponad 3 tys. Polaków składało wnioski o wymianę starych pieców na kotły na biomasę. Obecnie wniosków tych jest składanych o ponad 1000 mniej.
Rynek pelletu drzewnego znalazł się w kryzysie, bo brakuje dostaw biomasy ze Wschodu. Jego cena wzrosła. Brakuje go na rynku i w dostawach.
Jak mówił w radiu wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska „kilka tygodni temu został powołany zespół międzyresortowy, który pracuje nad regulacjami wsparcia tych gospodarstw domowych ogrzewających się innym paliwem np. pelletem, olejem opałowym”.
Jeśli tak – powinien zostać wprowadzony dodatek pelletowy.
Normy dla pelletu drzewnego? Prace zespołu ekspertów wstrzymano!
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE