Według analiz przeprowadzonych przez Europejskie Stowarzyszenie Biogazu (EBA), biometan produkowany obecnie w Europie jest tańszy od gazu ziemnego nawet o 30 proc. EBA wzywa do intensyfikacji działań w sektorze biometanu. Czy to sposób na wyjście z kryzysu cen gazu?

Reklama

Na obniżki się nie zanosi

Dziś, jak donosi EBA, obecnie cena gazu ziemnego wynosi 80 euro za MWh. Dla porównania – jeszcze rok temu było to 18 euro. Jak wynika z szacunków, do kolejnej zimy nie zanosi się na duże obniżki. Ceny mają utrzymać się na wysokim poziomie.

Biometan tańszy od gazu o 30 proc.

W zaistniałej sytuacji cena biometanu wydaje się szczególnie korzystna. Okazuje się, że dziś produkowany w Europie biometan może być tańszy od gazu ziemnego nawet o 30 proc. Biorąc pod uwagę perspektywę długoterminową szacuje się, że ten odnawialny gaz prawdopodobnie pozostanie tańszy niż gaz ziemny. Jak donosi EBA, biometan można dziś produkować już od 55 euro za MWh, podczas gdy gaz ziemny kosztuje około 80 euro/MWh, bez uwzględniania ceny CO 2.

Biometan wypada korzystnie na wielu płaszczyznach, także i cenowej, również w porównaniu z innymi gazami odnawialnymi.


Czytaj też: ORLEN Południe i PGNiG SA razem rozwiną sieć biometanowni


Biometan – konieczne zwiększenie produkcji

Rozwiązaniem obecnej sytuacji, jak twierdzą eksperci, powinna być więc intensyfikacja działań w zakresie produkcji biometanu. Szybkie zwiększenie skali biometanu w całej Europie mogłoby zapewnić do 2030 r. co najmniej 34 miliardy metrów sześciennych gazu ze źródeł odnawialnych. Stanowi to około 10 proc. całkowitego zapotrzebowania na gaz w Unii Europejskiej do 2050 r.

Według prognoz European Biogas Association zakładających utrzymanie tendencji wzrostowej, przemysł biometanowy może pokryć 30 proc.-40 proc. zapotrzebowania na gaz w Unii Europejskiej do 2050 roku.

– Wspieranie szybkiego zwiększania skali biometanu oznacza wspieranie łagodzenia zmian klimatycznych, zmniejszania zależności od zewnętrznych dostaw gazu i radzenia sobie z bezprecedensowym wzrostem cen gazu ziemnego. Jasne ramy prawne zapewnią pewność długoterminowych inwestycji w rozwój zrównoważonego biometanu – mówi Harmen Dekker, dyrektor generalny EBA

Produkcja biometanu sposobem na wzrost cen gazu

Jak zakłada EBA, zwiększenie produkcji biometanu w Europie może również pomóc ustabilizować obecny wzrost cen gazu. W związku z tym, że obecnie Unia Europejska wytwarza mniej niż 15% swojego zapotrzebowania na gaz, według ekspertów stowarzyszenia EBA istnieje pilna potrzeba zmniejszenia zależności od zewnętrznych dostawców gazu. Szczególnie, że trwający konflikt między Rosją, a Ukrainą może tylko pogłębić kryzys w tym sektorze.

– Pilnie wzrasta potrzeba, aby zabezpieczyć inwestycje i zapewnić rozmieszczenie instalacji biometanowych w całej Europie – powiedział Harmen Dekker. – Dodatkowe partnerstwa, takie jak niedawno uruchomiona Inicjatywa Zrównoważonego Biometanu, pokazują zainteresowanie użytkowników przemysłowych, producentów i innych dużych firm w łańcuchu wartości, wdrażaniem tego odnawialnego gazu już teraz.

Rynek biogazu i biometanu – najnowszy numer:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: EBA, bioenergy-news

 

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE