Enviva, największy światowy producent pelletu przemysłowego, wchodzi na polski rynek. Firma, wspólnie z przedsiębiorstwem GreenX Utility, będzie działać na rzecz efektywniejszej transformacji energetycznej naszego kraju.

Enviva wchodzi na polski rynek

Przekształcenie istniejących elektrowni i elektrociepłowni węglowych na biomasowe jest uważane za jeden z najbardziej efektywnych sposobów na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, przy jednoczesnym zachowaniu miejsc pracy w całym przemyśle i łańcuchu dostaw.

Reklama

Enviva, wiodący globalny producent pelletu przemysłowego oraz GreenX Utility, polska firma zajmująca się handlem energią, skoncentrowana na zrównoważonej biomasie, biometanie i magazynowaniu energii, ogłosiły, że łączą siły, aby promować korzyści płynące z biomasy jako kluczowego rozwiązania dla dekarbonizacji polskiego sektora energetycznego.

Firmy zawarły ze sobą umowę o współpracy w celu zwiększenia w polskim przemyśle roli biomasy, która może skutecznie zastąpić węgiel w istniejących instalacjach ciepłowniczych i energetycznych. GreenX Utility będzie również działać jako doradca Envivy i jej partner biznesowy w projektach konwersji jednostek węglowych na biomasę, obejmujących takie tematy jak zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo dostaw i ekonomiczność projektu.

Z węgla na biomasę

Przekształcenie istniejących elektrowni węglowych lub elektrociepłowni, aby wykorzystywały biomasę, jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, przy jednoczesnym zachowaniu miejsc pracy w całym łańcuchu dostaw, realizacji zielonego ładu UE oraz zapewnienia sprawiedliwej i uczciwej transformacji. Minimalizacja ilości szkodliwych gazów produkowanych przez instalacje, które już przeszły dzięki Envivie modernizację z węgla na pellet drzewny, przekracza nawet 85% względem okresu poprzedzającego wdrożenie w życie takiej decyzji.

– Połowa emisji dwutlenku węgla w Polsce pochodzi z zastosowań ciepłowniczych i energetycznych – przy czym zdecydowana większość podmiotów nadal wykorzystuje węgiel. Polska energetyka stoi przed trudnym zadaniem przejścia na odnawialne źródła energii w krótkim czasie bez uszczerbku dla bezpieczeństwa dostaw i przy zapewnieniu realnej i uczciwej transformacji. Podobnie jak w innych krajach europejskich, wierzymy, że zrównoważona biomasa odegra kluczową rolę w osiągnięciu tego celu” – powiedział Thomas Meth, współzałożyciel i wiceprezes wykonawczy Envivy.


Czytaj też: Największe wyzwania stojące przed ciepłownictwem


Jens Price Wolf, dyrektor generalny na Europę i wiceprezes ds. handlowych w Envivie, dodał:
– Z niecierpliwością czekamy na współpracę z polskimi interesariuszami, aby przybliżyć im i wdrożyć technologię bioenergetyczną w celu dekarbonizacji elektrowni i elektrociepłowni o znaczeniu krytycznym – aby proces transformacji energetycznej Polski nastąpił jeszcze sprawniej.

– Bardzo się cieszę, że mogę współpracować z wiodącym światowym producentem pelletu drzewnego” – skomentował Dawid Klimczak, Prezes Zarządu GreenX Utility – „Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego będzie jednym z największych wyzwań nadchodzących lat, a niezawodna pod względem zapewnienia rezerw i ich efektywnego wykorzystania biomasa jest na nie najlepszym rozwiązaniem. Zrównoważona biomasa będzie odgrywać kluczową rolę w zapewnieniu stabilnych cen energii elektrycznej w perspektywie długoterminowej. Gospodarka europejska potrzebuje taniej i czystej energii, a biomasa spełnia oba te wymagania.

O Enviva Holdings, LP

Enviva Holdings, LP jest największym na świecie producentem przemysłowego pelletu drzewnego, odnawialnego i zrównoważonego źródła energii wykorzystywanego do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Za pośrednictwem swoich spółek zależnych, Enviva Holdings, LP jest właścicielem i operatorem zakładów przetwórstwa pelletu drzewnego oraz głębokowodnych terminali eksportowych na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych.

O GreenX Utility

GreenX Utility to poznańska firma zajmująca się zieloną technologią i handlem, która skupia się na energii nowej generacji – m.in. na zrównoważonej biomasie, biometanie i magazynowaniu energii.

Magazyn Biomasa – sierpień 2021:

 

Źródło: First PR

Zdjęcie: Shutterstock

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE