Fundacja Czyste Powietrze, organizator Szczytu Klimatycznego TOGETAIR oraz Wirtualna Polska zorganizowały wspólnie EkoTest, który ma dać obraz wiedzy Polaków na temat ochrony środowiska. Wyniki dadzą odpowiedź na pytanie w jakich aspektach należy wzmocnić edukację.
Edukacja to podstawa
Świadomość dotycząca problemów związanych z ekologią, kwestiami ochrony środowiska czy zmianami klimatycznymi bez wątpienia rośnie. Jest jednak jeszcze bardzo dużo do zrobienia w tej materii. Tu jedynym rozwiązaniem problemu jest edukacja.
– Wiedza i edukacja w obszarze ekologii jest niezwykle ważna. Dlatego z zadowoleniem obserwuję, że coraz więcej ludzi dostrzega konieczność podejmowania działań w celu ochrony naszej planety przed negatywnymi skutkami zmian klimatu. To świadczy także o rosnącej świadomości społecznej problemu, która jest niezbędna do podejmowania dalszych działań i podejmowania właściwych decyzji. – mówi Michał Kurtyka, Minister Klimatu i Środowiska.
EkoTest – wspólna sprawa
Organizatorami ogólnopolskiego EkoTestu z zakresu ekologii są Fundacja Czyste Powietrze, organizator Szczytu Klimatycznego TOGETAIR oraz Wirtualna Polska.
– TOGETAIR to nie tylko Szczyt Klimatyczny. To przede wszystkim wiedza. Dlatego idziemy o krok dalej. Chcemy jeszcze mocniej edukować i dostarczać wiedzy w zakresie ekologii, bo tylko tak możemy wprowadzić realne zmiany, podejmować właściwe decyzje oraz trwale zmieniać nawyki. Dlatego wraz z Wirtualną Polską opracowaliśmy ogólnopolski test, dzięki któremu sprawdzimy wiedzę Polaków o ekologii w poszczególnych województwach. Wyniki pozwolą nam ocenić, w jakich aspektach powinniśmy wzmocnić edukację – mówi Agata Śmieja, Prezes Fundacji Czyste Powietrze oraz pomysłodawczyni Szczytu Klimatycznego TOGETAIR.
Czytaj też: „Klimatyczne Uzdrowiska” – ruszył program wsparcia od NFOŚiGW
EkoTest – zagadnienia
O zagadnieniach, jakie zawiera EkoTest mówi Tomasz Bączek, Head of Marketing B2C w Wirtualnej Polsce:
– Wspólnie z TOGETAIR stworzyliśmy ankietę dotyczącą takich zagadnień jak: oszczędzanie wody, elektromobilność, gospodarka odpadami czy jakość powietrza. Pytamy Polaków m.in. o to skąd bierze się zielona energia? Jakie są najważniejsze zagrożenia klimatyczne? Co możemy zrobić już dziś, żeby jutro było lepsze? Ekologia, troska o nasze wspólne środowisko to bardzo szeroki temat. Na początku najważniejsza jest wiedza, byśmy mogli ocenić, co możemy, a co musimy zrobić.
Ankieta realizowana będzie w trzech etapach co dwa tygodnie. Efektem badania będzie raport, który przekazany zostanie wszystkim zainteresowanym. Wyniki EkoTestu posłużą także w opracowaniu rekomendacji, do których będą mogli odnieść się uczestnicy przyszłorocznego szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022.
„Możemy jeszcze wspólnie wiele zrobić”
Klimat, jakość powietrza to nie jest indywidulany problem wąskich społeczności, miast czy krajów. To kwestia globalna, stąd też dotyczy każdego z nas. Dlatego też warto zadbać o edukację, która może uratować nas przed katastrofą klimatyczną.
– Choć nie dla wszystkich może to być oczywiste, warto pamiętać, że każdy z nas swoimi wyborami codziennie wpływa na jakość klimatu, kondycję całych ekosystemów i jakość życia. Budowanie tej świadomości to zadanie nie tylko takich instytucji jak NFOŚiGW, ale de facto dla każdego z nas. Od ponad trzech dekad Fundusz buduje dobry klimat dla zrównoważonego rozwoju, czystego powietrza, gleby, wody, jedzenia, dla zdrowszego życia. Aktywnie szukamy ambasadorów tej idei zarówno wśród osób indywidualnych, organizacji pozarządowych, samorządów, szkół. Z ciekawością prześledzę też wyniki ogólnopolskiej ankiety, bo wiem, że działając razem możemy jeszcze wspólnie wiele zrobić dla klimatu i środowiska – mówi Maciej Chorowski, Prezes Zarządu NFOŚiGW.
Badanie objęte zostało patronatem: Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Fundacji Pozytywnych Idei oraz Fundacji Las na Zawsze
Ankietę znajdziesz tutaj
Rynek biogazu i biometanu
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!