Fotowoltaika to branża, która rozwija się bardzo dynamicznie. Szacuje się, że wzrost zainteresowania tym sektorem odnawialnych źródeł energii w Polsce się utrzyma. Choć panele mają wielu zwolenników, to niezdecydowanych odstraszają wątpliwości co do bezpieczeństwa technologii. Czy są uzasadnione?


Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!


Fotowoltaika a ryzyko pożaru

Korzystanie z nowych technologii zawsze na początku wzbudza niepewność,  a fotowoltaika, choć znana na świecie od lat 50. XX w., w Polsce wciąż jest dość nowa. Z roku na rok przekonuje się do niej coraz więcej osób, a z systemów fotowoltaicznych korzystają klienci indywidualni, ale także firmy czy instytucje. Mimo rosnącego zainteresowania branżą, powstało wokół niej wiele mitów i nie do końca prawdziwych opinii. Wśród nich najczęściej spotykaną jest ryzyko wywołania pożaru.

Reklama

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że fotowoltaika to bezpieczna i efektywna technologia wytwarzania energii. Wskazuje na to szereg badań przeprowadzonych m.in. przez BRE National Solar Centre lub TÜV Rheinland we współpracy z Instytutem Systemów Energetyki Słonecznej im. Fraunhofera. Wnioski są jednoznaczne: pożary wywołane przez instalację fotowoltaiczną, zarówno Wielkiej Brytanii jak i w Niemczech, to zaledwie ułamek procenta w odniesieniu do wszystkich systemów PV.


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Jak zadbać o bezpieczeństwo?

Trzeba pamiętać, że system fotowoltaiczny nie zwiększa ryzyka wystąpienia pożaru, pod warunkiem, że jest odpowiednio  zamontowany i użytkowany. By zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa i wyeliminować możliwość wywołania pożaru, istotny jest wybór wysokiej jakości instalacji. Komponenty systemów fotowoltaicznych poddane rygorystycznym testom na etapie produkcji spełniają wymogi bezpieczeństwa.

Ponadto należy zadbać jeszcze o kilka czynników. Przede wszystkim nie powinno się montować modułów w bezpośrednim sąsiedztwie powierzchni łatwopalnych, a optymalną odległością do ich umieszczenia jest 15 cm nad dachem. Przy instalacji systemu istotny jest też rodzaj montażu – krzyżowy gwarantuje lepsze chłodzenie i zwiększa efektywność systemu. Duże znaczenie dla bezpieczeństwa instalacji ma też umiejscowienie kabli w najwyższym miejscu modułu. Na bezpieczeństwo istotny wpływ ma również dobór wykwalifikowanych instalatorów.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE