Niewiele osób poza specjalistami orientuje się, że Polska jest w światowej czołówce, jeśli chodzi o komercyjne, pełnoskalowe możliwości produkcji biowodoru. W Międzyrzecu Podlaskim w 2013 r., w trakcie testów instalacji biogazowej pracującej w technologii ProBioGas , została opracowana unikatowa technologia wytwarzania biowodoru z szerokiej gamy bioodpadów.
W trakcie kilkumiesięcznych testów prowadzonych pod kierownictwem właściciela spółki Henryka Ignaciuka i przy wsparciu mojego zespołu, udało się opracować metodę stabilnej produkcji biowodoru w modyfikowanym procesie fermentacji ciemnej, w wyniku której w tzw. komorze kwasowo-wodorowej uzyskano zawartość biowodoru powyżej 50% w mieszaninie gazowej (pozostały gaz to przede wszystkim CO2, ze śladową ilością H2S), a dzienna produkcja bio-H2 wynosiła blisko 2000 Nm3.
Polski patent na biowodór?
Z uwagi na fakt, że badania prowadzono bez jakiegokolwiek wsparcia finansowego ze strony instytucji zewnętrznych (całość kosztów poniosła spółka Bio-Power z Międzyrzeca Podlaskiego), produkowany biowodór nie był odseparowywany, lecz mieszany ze strumieniem biogazu produkowanym na instalacji i spalany w silniku kogeneracyjnym o mocy elektrycznej 1,2 MW. Istnieją jednak metody separacji wodoru ze strumienia mieszaniny H2 z CO2, co ostatnio przeprowadził np. zespół prof. Czesława Rybickiego z AGH.
Kwerenda zasobów naukowych przeprowadzona przeze mnie wykazała, że w 2013 r. była to jedyna, pełnoskalowa instalacja na świecie, mogąca produkować stabilnie i w sposób przemysłowy biowodór, w dodatku na bazie różnego rodzaju bioodpadów (mleczarskich, rolniczych i z przetwórstwa rolno-spożywczego). W owym czasie istniała jeszcze w Japonii mała, testowa instalacja (o wydajności poniżej 50 m3 bio-H2/dobę), w której badano możliwości wytworzenia biowodoru na bazie osadów ściekowych.
Cały artykuł przeczytasz w raporcie Biogaz w Polsce. Pobierz go za darmo poniżej:
Raport Biogaz w Polsce 2020
Wyślij link na adres: