Zużycie biomasy leśnej w Katalonii rośnie. W 2019 roku odnotowano wzrost o 12,5 proc. – informuje energynews.es.


REKLAMA

Reklama

Opublikowane dane wskazują, że konsumpcja biomasy podwoiła się od 2013 roku, czyli roku poprzedzającego realizację strategii promocji biomasy. I to pomimo konkurowania z innymi paliwami.

Wzrost zużycia biomasy

Wzrost zużycia biomasy w Katalonii odnotowano we frakcji zrębki (22 proc.) i pellecie (31%). To produkty, które są wykorzystywane w bardziej wydajnych technologiach i dla których istnieją dobrowolne certyfikaty jakości. Z kolei zużycie drewna opałowego pozostawało stabilne – informuje energynews.es.

Materiał produkcyjny to surowiec z lokalnych lasów. Powierzchnia leśna wykorzystywana do celów energetycznych wzrosła o 12,5 proc. do 18 115 hektarów.  Z danych wynika również, że zużycie biomasy pozwoliło na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 143 912 ton.

Oprócz pomocy w łagodzeniu zmian klimatycznych, wykorzystanie biomasy sprzyja zapobieganiu pożarom. Ponadto: poprawia stan lasów poprzez wyróżnienie produktu, który umożliwia zrównoważoną gospodarkę leśną; sprzyja adaptacji ekosystemów, tak aby były one bardziej odporne na skutki zmiany klimatu; posiada struktury, które sprzyjają dostępności wody; i przyczynia się do ożywienia gospodarczego sektora leśnego i rewitalizacji obszarów wiejskich.

Instalacje

W Katalonii w 2019 r. oddano do użytku kilka dużych obiektów wykorzystujących biomasę leśną: wysokotemperaturową sieć ciepłowniczą w Valldan (Berguedà) o mocy zainstalowanej 4,6 MW i zasilającej sześć branże; sieć ciepłowniczą Norte de Granollers o mocy 0,5 MW, która dostarcza energię cieplną do 6 obiektów komunalnych, zastępując dostawy gazu ziemnego.

Ponadto przetarg na instalację sieci ciepłowniczej o mocy 1 MW został ogłoszony w Katalońskim Instytucie Bezpieczeństwa Publicznego.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źrodło: energynews.es
Zdjęcie: pixabay
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE