Producenci kotłów pod lupą UOKiK. Urząd i Inspekcja Handlowa wyeliminowali aż 6,4 tys. ofert internetowych dotyczących sprzedaży kotłów, które nie spełniają aktualnych wymogów. Wobec 11 przedsiębiorców wszczęto postępowanie.
Producenci kotłów pod lupą UOKiK
Od początku roku do połowy września inspektorzy Inspekcji Handlowej skontrolowali 319 modeli kotłów na paliwo stałe dostępnych w dystrybucji. W większości przypadków oceniali załączoną dokumentację. 25 modeli kotłów skierowano do badań laboratoryjnych.
Z dotychczas przebadanych kotłów 7 nie spełniło wymagań ze względu m.in. na:
- zawyżony poziom emisji pyłu, tlenków azotu lub tlenku węgla
- albo zawyżoną deklarowaną klasę sezonowej efektywności energetycznej.
W rzeczywistości kocioł miał niższą klasę, niż zadeklarował producent.
Również w internecie
Trwa również weryfikacja kotłów sprzedawanych na popularnych platformach m.in. Allegro.pl, OLX.pl, sprzedajemy.pl, lento.pl, gumtree.pl, gratka.pl. Od początku roku do połowy września pracownicy UOKiK oraz Inspekcji Handlowej zakwestionowali 6 428 aukcji. Sprzedawcy oferowali na nich kotły niezgodne z wymaganiami.
W 12 sprawach inspektorzy zawiadomili organy ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Polegającego na wprowadzeniu do obrotu kotłów niespełniających wymagań i mogących stanowić zagrożenie dla środowiska.
Najczęstsze błędy producentów kotłów to braki w oznakowaniu i instrukcji użytkowania. Dlatego UOKiK opracował „Porady dla konsumentów”.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie kotła?
- Znak CE – musi być nim oznaczony każdy kocioł.
- Wykonanie kotła – np. jakość spawów, występowanie ostrych krawędzi, o które może się poranić osoba obsługująca kocioł.
- Wyposażenie kotła – kocioł musi być wyposażony w zawory bezpieczeństwa, np. przy sterowniku w łatwo dostępny ogranicznik temperatury bezpieczeństwa (STB) – czyli system zabezpieczający wytwornicę ciepła przed przegrzaniem się. Powinien być wyposażony w zawirowywacze, które montuje się w kanałach spalinowych kotłów. Zaburzają one ruch spalin po to, aby wymiana ciepła między gazami spalinowymi a krążącą w wymienniku kotła wodą była intensywna, a więc wysoka sprawność urządzenia. Kocioł nie powinien być wyposażony w dodatkowy ruszt.
- Materiały z jakich wykonano komorę kotła – w przypadku kotłów węglowych sprawdź, czy palenisko jest wyposażone w elementy ceramiczne, które akumulują ciepło. To pozwala uzyskać wysoką temperaturę, w której następuje dokładne spalanie substancji lotnych wydzielających się z paliwa i oznacza mniejszą emisję szkodliwych związków do atmosfery.
Warto też pamiętać:
- Wskazanie rodzaju paliwa jakim można palić w kotle – im więcej rodzajów paliwa można stosować, tym niższa może być sprawność urządzenia. Ponadto stosowanie paliwa innego niż wskazane przez producenta może zwiększyć emisję szkodliwych związków do atmosfery lub uszkodzić kocioł. Zwróć także uwagę czy na terenie, na którym mieszkasz, nie obowiązuje zakaz używania danego rodzaju paliwa.
- Sprawność kotła wskazana przez producenta – im wyższa sprawność kotła, tym więcej ciepła można uzyskać z porcji paliwa, a zatem mniej go zużywać, nie zmniejszając komfortu cieplnego domowników.
- Sposób podawania paliwa – czy paliwo jest podawane ręcznie czy automatycznie – automatyczne podawanie paliwa oszczędza twój czas.
- Sposób spalania paliwa – kotły ze spalaniem dolnym zużywają mniej paliwa. W takich piecach pali się tylko niewielka część załadowanego paliwa w dolnej części komory zasypowej, więc paliwo starcza na dłużej.
- Pojemność komory zasypowej przy automatycznym podawaniu – jak długo kocioł będzie grzał bez konieczności uzupełniania paliwa.
Istotne są również:
- Sposób czyszczenia – produkty spalania (np. sadza) osadzają się na elementach kotła i mogą prowadzić do zmniejszenia jego sprawności lub nawet samozapłonu. Łatwy dostęp do paleniska pozwoli na utrzymanie urządzenia na odpowiednim poziomie sprawności. Kocioł może być wyposażony w system półautomatycznego oczyszczania, co ułatwi dbanie o jego sprawność. Jeżeli do czyszczenia i konserwacji konieczne są specjalne narzędzia (np. specjalne szczotki), to powinny być one dostarczone wraz z kotłem.
- Umieszczone przez producenta piktogramy ostrzegawcze, np. oznaczenie powierzchni, które mogą nagrzewać się podczas pracy lub wskazujących występowanie zagrożenia elektrycznego – producent powinien minimalizować zagrożenia dla użytkownika podczas eksploatacji kotła.
- Instrukcję obsługi, która musi być dla ciebie zrozumiała. Z instrukcji dowiesz się, jak zainstalować kocioł, czym i w jaki sposób palić. Jednocześnie w instrukcji lub dołączonej do kotła dokumentacji powinny się znaleźć informacje dotyczące demontażu, recyklingu lub utylizacji kotła po zakończeniu jego eksploatacji.
- Etykietę energetyczną, którą znajdziesz w miejscu sprzedaży. Pomoże ci ona porównać oferty i ułatwi wybór urządzenia, które jest jednocześnie oszczędne i wydajne. Najważniejszym parametrem pokazanym na etykiecie jest klasa efektywności energetycznej. Obecnie skala wynosi od A+++ (najlepsza) do D. Im wyższa klasa, tym bardziej efektywny kocioł i mniej energii zużywa do ogrzewania pomieszczeń. Wzory etykiet wraz z objaśnieniami dostępne są na stronie: www.uokik.gov.pl/kotly.
- Kartę informacyjną produktu, w której znajdziesz takie dane jak nazwa dostawcy lub jego logo, identyfikator modelu dostawcy, klasa efektywności energetycznej, znamionowa moc cieplna w kW, współczynnik efektywności energetycznej czy sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń, tj. informację na temat sprawności kotła – im wyższa, tym lepiej – oraz poziomu emisji pyłu, tlenku węgla czy tlenków azotu, a więc wpływu kotła na jakość powietrza.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Źródło: UOKiK (Producenci kotłów UOKiK)
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE