Do czerwca 2020 r. certyfikat ENplus ® zdobyło 1000 firm, w tym ok. 50 polskich. Rocznie na całym świecie produkowanych jest ponad 12 milionów ton certyfikowanego pelletu drzewnego.
Sprawdź koniecznie: Gdzie kupić dobry pellet? Sprawdź na naszej mapie!
Certyfikacja jest nieodzownym działaniem, które pozwala na wzmocnienie rynku pelletu. Daje gwarancje jakości produktu i rzetelności producenta na każdym odcinku procesu wytwórczego. Pozwala tak kreować ceny, by produkcja dobrego pelletu drzewnego się opłacała. Efekty są już odczuwalne dla 1000 firm na świecie.
W ciągu zaledwie dziesięciu lat ENplus ®, jako system certyfikujący, zdominował rynek producentów tego ekologicznego paliwa. Dowodem na to są liczby. Dzisiaj ENplus ® obejmuje 526 producentów pelletów, 471 handlowców i 3 dostawców usług z 46 krajów.
ENplus ® – najwięcej w Niemczech
Całkowita produkcja certyfikowanych pelletów wynosi ponad 12 milionów ton, co stanowi około 77 proc. europejskiego rynku ciepła. Od 2019 r. Największym producentem granulatu z certyfikatem ENplus® nadal są Niemcy, z ponad 2,7 mln ton. Austria ponownie zajęła drugie miejsce, a następnie uplasowały się Rosja, Francja i Polska. Oprócz Francji wszystkie kraje w pierwszej piątce zwiększyły produkcję w porównaniu z rokiem poprzednim.
Sprawdź także: Ta prasa to prawdziwa rewolucja na rynku pelletu!
– Europa zmierza w kierunku bardziej ekologicznej przyszłości, która przewiduje coraz większe wykorzystanie biomasy do produkcji ciepła i energii elektrycznej. Znaczna liczba aktywnych certyfikatów dowodzi, że wysokiej jakości pellety drzewne są częścią tej przyszłości, ponieważ rynek wymaga jakości od produkcji do dostawy. Dlatego normy i procedury ENplus ® są bardzo doceniane – twierdzi Catalina -Elena Dumitru, dyrektor programu.
Certyfikacja oparta jest na normie ISO 17225-2, ale znacznie wykracza poza dodatkowe wymagania.
To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Tekst: Oprac. B. Klimczak
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE