Przez ostatnie dziesięciolecia produkcja pelletu drzewnego wymagała wysokich umiejętności inżynieryjnych, a mimo to zdarzały się nieudane próby osiągnięcia dzisiejszych standardów. Prasa do granulacji 65-1500 niemieckiego producenta maszyn Amandus Kahl z technologią płaskich matryc to rewolucja na rynku pelletu.

Pod koniec lat 90. XX wieku do produkcji pelletu wykorzystywano przede wszystkim drewno iglaste. Dziś, dzięki zaawansowanym technicznie prasom do granulacji, producenci nie napotykają praktycznie żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o stosowane surowce. Rewolucję przyniosła prasa z technologią płaskich matryc firmy Amandus Kahl, która spełnia wymagania dużego przemysłu. 16 różnych granulatorów, jakie oferuje A. Kahl, to gwarancja, że prawie każda branża znajdzie odpowiednie dla siebie rozwiązanie. Szczególną uwagę warto jednak zwrócić na prasy do granulowania drewna, które wyróżniają się wzmocnioną konstrukcją i innymi szczególnymi rozwiązaniami.

Reklama

Wyłącznie A. Kahl oferuje płaskie prasy pelletujące, dzięki którym – w zależności od rodzaju drewna – można wyprodukować do 12 ton granulatu drzewnego na godzinę. Dzięki solidnej konstrukcji, dużej wydajności i cichej pracy sprawdzają się one w branży pelletu od dziesięcioleci.

– Drewno to szczególny surowiec, który w produkcji pelletu potrzebuje optymalnych warunków technicznych. Ciągła, nieprzerwana praca pelleciarni wymaga solidnej konstrukcji maszyn i ich wysokiej jakości – podkreśla Markus Lukaszczuk, dyrektor regionalny A. Kahl na rynek polski, czeski i słowacki.

Rocznie prasy niemieckiego przedsiębiorstwa produkują od 200 do 800 tys. ton pelletu. Za ten zakres wydajności odpowiada najmłodszy członek rodziny pras granulacyjnych Kahl – prasa z płaską matrycą typu 65-1500. Dzięki średnicy matrycy 1500 mm, jest to również największa prasa firmy.

– W tym roku 3 maszyny tego typu zaczną pracę w Polsce. Będą to największe granulatory do pelletowania na polskim rynku – mówi M. Lukaszczuk.

Technologia płaskich matryc Amandus Kahl

Granulatory A. Kahl świetnie nadają się do granulacji drewna. Różnią się one od siebie jedynie wydajnością. Poza typem 65-1500, klienci na całym świecie używają także modeli 37-850, 39-1000, 45-1250, 60-1250, 60-1500 i 65-1250. Konstrukcja pras do pelletowania A. Kahl są podobne. Obejmuje w szczególności głowicę z odpowiednimi rolkami i płaską matrycą, która ze względu na swoją wytrzymałość zrewolucjonizowała branżę pelletu.

W wyniku pionowej pelletyzacji, poprzez ściskanie i pionowe podawanie surowca, maszyna wykorzystuje siłę grawitacji podczas procesu produkcyjnego. Produkt podawany jest za pomocą odpowiedniego ślimaka podającego i rozprowadzany pionowo w swobodnym spadku, co oznacza, że dodatkowe mechaniczne urządzenie do podawania trociny nie jest wymagane.

Duża komora pelletyzująca pozwala na wykorzystanie surowca o niestandardowym wymiarze. Po krótkim czasie na płaskiej matrycy formuje się warstwa surowca, którą następnie roluje się za pomocą rolek, które wciskają produkt w otwory matrycy. Automatyczny system sterowania DISTAMAT zapewnia ciągłą regulację i kontrolę szczeliny między rolkami a płaską matrycą.

Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskuje się wysoką jakość pelletu – nawet przy nieregularnym dostarczaniu produktu. Po przeciśnięciu przez matryce, pellet jest cięty przez regulowane noże na pożądaną długość.

Drewno: mechaniczne wyzwanie w pelletowaniu

W porównaniu z innymi surowcami drewno ma niską siłę wiązania. Poza tym jego właściwości ślizgowe są słabe. Dlatego w efektywnych otworach bardzo szybko powstaje duża siła tarcia, która jest niezbędna do właściwego formowania pelletu. Zawartość wilgoci w rozdrobnionym drewnie powinna wynosić między 12 a 15 proc. ze względu na właściwości kompaktowania i ciśnienie, które wpływają pozytywnie na jakość pelletu.

Ze względu na rożny ciężar nasypowy od 100 do 600 kg/m³ surowca, komora pelletowania powinna być duża. Wyzwanie to skłoniło A. Kahl do stworzenia największej prasy do granulacji Kahl – typu 65-1500. Jej szczególne cechy to wysoka wydajność przy najniższym możliwym zużyciu energii, w połączeniu z długą żywotnością i niskimi kosztami eksploatacji. Drewno twarde, takie jak buk lub dąb, wymaga większych sił pelletowania niż drewno miękkie, iglaste, świerk, lipa. W związku z tym zużycie energii wynosi od 40 do 60 kWh/t. Ponadto wysoka odporność na tarcie i niskie siły wiązania niektórych rodzajów drewna sprawiają, że niezbędne jest jego wstępne przygotowanie.

Można to łatwo osiągnąć przy pomocy kondycjonera A. Kahl, który umożliwia dodanie pary, wody i innych substancji przed procesem pelletowania.

Technologia, na której można polegać

W ostatnich latach w firmie A. Kahl odkryto, że niewielkie zmiany właściwości technicznych maszyn do granulowania drewna powodują, że produkcja pelletu może być bardziej wydajna z zachowaniem mniejszego ścierania i gwarancją większej twardości granulatu. Prasy A. Kahl posiadają zainstalowana głowicę z blachami prowadzącymi do dokładnego rozprowadzania produktu.

Ponadto maszyny są wyposażone we wzmocnione urządzenia tnące, filtry powietrza zapobiegające zawilgoceniu przekładni, wzmocnione korpusy pras i ograniczniki głowicy do optymalnej regulacji rolek i matrycy. Układy natryskowe oleju przekładniowego chronią łożysko główne i przekładnie przed przegrzaniem, duże łożyska gwarantują dłuższą żywotność, a płaszcze rolek ograniczają zużywanie się części.

Amandus Kahl z siedzibą w Reinbek ma za sobą 140 lat działalności. Najnowsza wiedza techniczna pozwala na dostarczanie rozwiązań dla klientów z różnych branż. Firma wypracowała unikalny system sprzedaży na rynku międzynarodowym, a jej znakiem rozpoznawczym są granulatory z płaską matrycą. Asortyment maszyn obejmuje również rozdrabniacze do energooszczędnego mielenia drewna, ekspandery, wytłaczarki, młyny walcowe, jednostki dozujące i mieszające oraz wiele innych.

AMANDUS KAHL GmbH & Co. KG

  • Dieselstraße 5-9, 21465 Reinbek, Niemcy
  • e-mail: info@akahl.de
  • tel.: +49 (0) 40727710,
  • fax: +49 (0) 4072771100

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE