Pellet z MDF jest dobrt? Jakim pelletem palić aby chronić siebie, środowisko i… nasz kocioł? Wyjaśniamy dlaczego nie może to być pellet z płyt drewnopochodnych i jak rozpoznać wartościowe, ekologiczne paliwo bez labaratorium.
REKLAMA
Polska jest liderem w produkcji drzewnej i meblarskiej na skalę europejską. Mamy zakłady o zasięgu ogólnoświatowym. To bardzo dobrze dla gospodarki, ale również oznacza to ogromne ilości odpadu, który dzień w dzień powstaje w tych zakładach.
Naturalne trociny bądź wióry są wykorzystywane przez wiele zakładów do produkcji ekologicznego granulatu pelletu drzewnego. Który jest paliwem do kotłów centralnego ogrzewania. Od domów jednorodzinnych po ciepłownie miejskie. A także przeznaczony jest do spalania w automatycznych kominkach i piecykach.
Takie wykorzystanie odpadu jest bardzo korzystne dla zakładów, bo staje się on ponownie surowcem do produkcji paliwa. Jeszcze więcej korzyści mają użytkownicy, gdyż jako paliwo zwolnione z akcyzy jest niedrogim sposobem na automatyczne i wygodne ogrzewanie. Co więcej, nie generuje smogu i nie przyczynia się do zwiększania emisji CO2 do atmosfery.
Odpad z płyt meblowych OSB, MDF, MFP, HDF i laminatów
Według polskiego prawa, jest to odpad, który podlega Termicznemu Przekształcaniu Odpadów (TPO) w specjalnych spalarniach. Niedopuszczalne jest spalanie w kawałkach, zrębkach, jako pył w kotłach do centralnego ogrzewania w zakładach meblarskich czy stolarniach, ani w prywatnych domach. Niedopuszczalne jest również produkowanie pelletu z domieszką zanieczyszczonego surowca pochodzącego z takich wyrobów z zamiarem spalania innego jak TPO. Pellet z nawet najmniejszą zawartością choćby pyłu z MDF jest szkodliwy dla zdrowia, powietrza oraz bardzo szybko niszczy kotły grzewcze.
Dlaczego pellet z MDF jest trujący i niebezpieczny?
Ministerstwo Środowiska stoi na stanowisku, że płyt wiórowych, MDF czy HDF nie można traktować jako drewno, gdyż zawierają ok. 10 proc. żywic formaldehydowo-mocznikowych, melaminowych lub fenolowych oraz ich mieszanin, parafiny i laminaty. Skoro wyroby te nie mieszczą się w definicji biomasy, ich odpady również i nie mogą być inaczej przetworzone jak w wyniku TPO. Spalanie ich w inny sposób, nawet w postaci pelletu, jest nie tylko szkodliwe, ale również jest złamaniem prawa i podlega karze aresztu albo grzywny. Spalanie takich materiałów, nawet w postaci pelletu jest traktowane na równi ze spalaniem śmieci.
Podczas spalania płyt w kawałkach, czy w postaci pelletu z MDF wydzielają się niebezpieczne związki chemiczne, które negatywnie wpływają na układ oddechowy i mogą powodować nowotwory. Chociaż odpady te energetycznie zbliżone są do czystego drewna i dają dużą ilość energii cieplnej, to jest to jedyna ich zaleta.
Najgorsze jest to czego nie widzimy, a wpływa bezpośrednio na nasze zdrowie. Kotły domowe czy zakładowe nie osiągają wystarczających temperatur podczas spalania ani nie posiadają filtrów kominowych, dlatego spalanie takiego opału jest tak bardzo niebezpieczne.
Jaki wpływ na kotły i palniki ma pellet z MDF? No i na nas…
Z przeprowadzonych badań wynika, że pellet z płyt drewnopochodnych obniża sprawność kotła, emituje o 10 razy więcej tlenku węgla (CO), ogromne ilości dwutlenku siarki SO2 oraz dwutlenku azotu NO2 na poziomie, aż 746,40 mg/m3! W praktyce oznacza to, że popiół i spaliny wręcz pożerają stal zmieniając jej strukturę i nieodwracalnie niszcząc palenisko i kocioł.
Takie uszkodzenia nie podlegają gwarancji i użytkownik musi ponieść dodatkowe koszty naprawy lub nawet wymiany palnika lub wręcz całego kotła. A skoro tak agresywnie wpływają na materiał przystosowany do pracy w wysokich temperaturach, to jak muszą wpływać na nasze płuca?
Sprawdź również: Włosi mają pełne magazyny pelletu. Jak to wpłynie na branżę?
Jak sprawdzić, czy pellet jest produkowany z drewna, czy raczej posiada rakotwórcze domieszki? Nie jesteś w stanie wysyłać próbek do laboratorium, zatem przestrzegaj podstawowych zasad, przy wyborze dostawcy:
- Zawsze wymagaj od sprzedawcy certyfikatu ENplus A1, A2 lub B to dla Ciebie gwarancja!
- Sprawdź, czy producent jest na liście certyfikowanych firm. Tutaj.
- Nigdy nie kupuj pelletu w workach bez oznaczenia producenta i składu pelletu.
- Zawsze wymagaj dowodu sprzedaży, na wypadek reklamacji produktu.
- Z pelletu drzewnego nie powstaje szlaka, nagar i nie tworzą się spieki, więc jeśli zauważysz takie zjawisko w swoim kotle, natychmiast reklamuj towar i zmień paliwo.
- Popiół musi być sypki, szary i nie może się kleić.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Zieloną Gminę.W internecie za darmo:
Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!
Tekst: Tomasz Nowak
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE