Czy biometan może „zazielenić” transport? Jak zarobić na produkcji biometanu? Kto chciałby go od nas kupić? Kiedy w Polsce powstaną biometanownie?

O tych i o innych zagadnieniach związanych z biometanem na antenie Radia Poznań opowie w środę  o godz 14.20 Maciej Kosiński z Biomass Media Group, organizator II Narodowego Kongresu Biometanu, który 9 i 10 grudnia odbędzie się w Poznaniu.

Reklama

Warto wiedzieć, że w Polsce powstaje obecnie co najmniej pięć biometanowni. Trzy z nich realizowane są we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Biometanu.


Sprawdź: O biogazie na antenie Radia Poznań [POSŁUCHAJ]


Projekty są skalowane na 2  do 4 milionów Nm3 biometanu rocznie każdy i oparte o surowce II generacji, w tym lignocelulozowe – informuje Marek Pituła, prezes PSB, które jest partnerem merytorycznym II Narodowego Kongresu Biometanu. – Opracowana została technologia wykorzystania słomy kukurydzianej oraz pszennej, gwarantująca bezpieczeństwo surowcowe oraz wysokie wydajności przy produkcji  biometanu. Ciekawostką jest technologia stabilizacji pofermentu i znacznej redukcji czynników odorowych we frakcji płynnej i praktycznie ich wyeliminowanie z frakcji stałej.

Biometan jako finalny produkt

Produkt finalny jakim jest biometan, spełniający wymogi rozporządzenia systemowego oraz Polskiej Spółki Gazownictwa w jednym projekcie będzie wtłaczany do sieci PSG, w dwóch do sieci lokalnych. Do uzdatniania stosowana będzie polska technologia kriogeniczna, gwarantująca niskie koszty eksploatacyjne procesu.


Sprawdź też: Audycja o biogazie na antenie Radia Poznań [POSŁUCHAJ]


W każdym projekcie przewidziano stację tankowania CBM, w jednym dodatkowo LBM.

Nakłady inwestycyjne wynoszą ok. 4,5 – 5,5  mln zł / 1 mln Nm3 biometanu w zależności od projektu. Uruchomienie produkcji przewidziane jest do końca przyszłego roku.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Powered by Issuu
Publish for Free

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Na zdjęciu: Redaktor Sławek Bajew, Maciej Kosiński i dr Andrzej Lewicki z UP w Poznaniu.
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE