Oczyszczalnia ścieków w Łodzi produkuje biogaz. Z powodzeniem. Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi to jedna z największych oczyszczalni w Polsce. Wraz ze strefą ochronną zajmuje powierzchnię 366 ha. Na terenie GOŚ znajduje się zasilana biogazem elektrociepłownia o mocy elektrycznej 2,7 MW i 3,5 MW mocy cieplnej.

– Działania proekologiczne są w dzisiejszych czasach koniecznością, z którą wszyscy musimy się zmierzyć. Aby nie powiększać tzw. długu ekologicznego i pozostawić kolejnym pokoleniom środowisko naturalne w stanie nadającym się do życia. Do najważniejszych obszarów takich działań należy korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Pozwala na ograniczenie coraz szybciej zachodzących procesów zmian klimatu – piszą władze Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi na stronie internetowej GOŚ.

Oczyszczalnia ścieków w Łodzi produkuje biogaz

Znajdująca się w GOŚ Łódź elektrociepłownia przeszła w latach 2017-2018 modernizację. Obejmowała montaż dwóch nowych agregatów prądotwórczych o mocy 1200 kW każdy.

Reklama

– Obecnie – pod względem zainstalowanej mocy – jesteśmy największym wytwórcą energii elektrycznej z biogazu w województwie łódzkim. I czwartym spośród 305 w Polsce – informuje Joanna Skalska-Błaszczyk – prezes GOŚ.

Łączna moc zainstalowana, która pochodzi z instalacji wykorzystujących biogaz w Polsce na dzień 31.03.2019 r. to 237,6 MW, z czego elektrociepłownia GOŚ po modernizacji to 3,3 MW, co jest wartością ponad czterokrotnie wyższą od średniej mocy i stanowi blisko 1,5% całej mocy zainstalowanej w Polsce. Dzięki posiadaniu takiej instalacji Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi jest w pełni samowystarczalna jeśli chodzi o produkcję ciepła oraz jest w stanie zaspokoić do 75% swojego zapotrzebowania na energię elektryczną (wynosi ono około 26 GWh rocznie).

Biogaz na własne potrzeby

Biogaz wytwarza się w procesie fermentacji osadów ściekowych. Są zbierane podczas oczyszczania ścieków na dnie osadników oraz na ich powierzchni w formie kożucha. Osady przepompowuje się do czterech komór fermentacyjnych (ZKF). Każda z nich ma pojemność 10 tys. m3. Tam osad podgrzewa się do temperatury z przedziału 33-39 st. C i stale mieszany mieszadłami.

Proces fermentacji metanowej trwa około 20-26 dni. W tym czasie gaz zbierający się w górnej części zbiornika kieruje się najpierw do instalacji odsiarczającej, czyli dwóch odsiarczalni kolumnowych, a następnie do zbiornika membranowego, o pojemności 3 tys. m3, w którym wewnątrz stalowego płaszcza gaz utrzymywany jest w wewnętrznym zbiorniku przypominającym olbrzymi balon. Uzyskany biogaz składa się głównie z metanu i dwutlenku węgla.

Ciepło wytwarzane w GOŚ ŁAM wykorzystywane jest zarówno do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej, jak również w procesach technologicznych, np. do podgrzewania osadu poddawanego fermentacji w ZKF-ach. Spółka jest w stanie wytworzyć ciepło potrzebne do całkowitego zaspokojenia własnych potrzeb.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo!

Źródło: www.gos.lodz.pl oraz uml.lodz.pl
Zdjęcie: UM Łódź
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE