Projekty biogazowe w lepszej sytuacji? Początek roku 2019 niósł ze sobą wiele nadziei i perspektyw. Po latach stagnacji inwestorzy mieli mieć wystarczającą liczbę instrumentów potrzebnych do realizacji projektów biogazowych. Niestety, wiele się nie zmieniło.
1 lipca 2018 roku zostały wprowadzone taryfy FIT/FIP dla instalacji biogazowych, czyli systemu dużo prostszego niż aukcyjny. I miało to przyczynić się do zwiększenia zainteresowania budową małych biogazowni, zwłaszcza wśród rolników.
Sprawdź też: Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!
Kolejne zmiany w ustawie OZE dały jasny sygnał, że w perspektywie najbliższych lat nacisk będzie kładziony na projekty najbardziej efektywne. I pokazywał to projekt cen referencyjnych z grudnia ubiegłego roku, mających obowiązywać w roku 2019, których wysokość w końcu zaczęła odzwierciedlać realne koszty budowy biogazowni nie w perspektywie 3-5 lat, a w całym 15-letnim okresie wsparcia, co dawało szanse na uzyskanie finansowania (główny problem, z którym spotykają się obecnie inwestorzy).
I w tym momencie Ministerstwu Energii brakło zapału i konsekwencji do dalszych działań.
Wszystkie powyższe działania okazały się „pustym przebiegiem” ze względu na brak wprowadzenia kluczowych rozporządzeń: dotyczących wolumenów energii elektrycznej, jaka może być sprzedana w drodze aukcji w 2019 roku oraz cen referencyjnych.
Zrodziło to wiele konsekwencji – brak możliwości organizowania aukcji, wstrzymanie przez URE wydawania zaświadczeń o możliwości przystąpienia do systemu FIT/FIP. Sprawiło to, iż cały system znowu ostro zaciągnął hamulec. Plany ME w zakresie dużych aukcji OZE w tym roku ponownie mogą okazać się nierealne. Mamy więc rynek, który nie działa płynnie, lecz impulsywnie, jest rozregulowany, nie pozwalając na przygotowanie wszystkich stron bezpośrednio zaangażowanych w etap realizacji projektów (banki, firmy wykonawcze). Samo rozstrzygnięcie aukcji nie daje gwarancji, że wszystkie projekty zostaną zrealizowane. Tej sytuacji mieliśmy okazję już doświadczyć w rzypadku aukcji, które odbyły się w latach ubiegłych, głównie dla instalacji PV. Ostatnie oświadczenia ME o szansach na spełnienie wymogu 15 proc. udziału OZE po tegorocznych aukcjach mogą zderzyć się ze ścianą.
To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w najnowszym Rynku Biogazu. W internecie za darmo!
Tekst: Przemysław Krawczyk, wiceprezes agriKomp
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE