Automatyczna, wysoce sprawna i wielopaliwowa kotłownia na biomasę w Polsce to nie nowość. Jednym z pierwszych zakładów korzystających z takiego urządzenia od 1999 r. na terenie kraju jest Tartak Kleniewski w miejscowości Bondyrz.
Tekst: Paweł Ogorzałek, HERZ Armatura i Systemy Grzewcze Sp. z o.o
Zdjęcie: Pixabay.com
Wieloletnia praca urządzenia, osiągane przez niego parametry i minimalny zakres jego obsługi zaowocowały tym, że właściciel tartaku położonego w województwie lubelskim w 2016 r. zdecydował się ponownie na urządzenie Binder o mocy 3 MW.
W zakładzie wytwarzane jest m.in. drewno budowlane, więźby dachowe, kantówki, łaty, deski. Oczywistym jest, że w trakcie takiej produkcji powstaje mnóstwo odpadu. O ile czysty odpad jest bardzo cenny i pożądany w celu dalszego przetwarzania, o tyle problem stanowi paliwo brudne.
Kotłownia na biomasę w zakładzie tartacznym
Odpad w postaci kory z domieszką trociny o wilgotności nawet powyżej 50 proc. i odpady składowane na placach bez zadaszenia nastręczają wiele problemów, chociażby podczas spalania i nierzadko występuje pytanie, jak je zutylizować czy wykorzystać. Najbardziej ekonomiczne jest wykorzystanie takich odpadów na terenie zakładu, w którym powstają.
Postawiono więc po raz kolejny na technologię austriackiego producenta, który ma wieloletnie doświadczenie przy spalaniu między innymi tego rodzaju paliwa. Wytworzona energia cieplna wykorzystana jest w suszarni surowca drzewnego oraz do celów grzewczych pomieszczeń biurowych i hal produkcyjnych.
W tym przypadku pomiędzy kotłem Binder i podłogą hydrauliczną w magazynie zastosowano hydrauliczny przenośnik poprzeczny bezpośredni, który podaje frakcje o granulacji do G 120. Oczywiście, przy tego rodzaju produkcji jaka jest w tartaku, zdarzają się również większe elementy. Jednak w przypadku wystąpienia większych kawałków drewna, układ podawania paliwa również sobie poradzi, gdyż zamontowano w nim noże ścinające większy element na mniejsze kawałki.
Materiał/paliwo podawane jest bezpośrednio do komory spalania na ruszt ruchomy. Ruszt ruchomy to specjalna konstrukcja trzystrefowa, rzadko spotykana u innych producentów. Dzięki temu, że jest podzielony na trzy osobne strefy napędu oraz podawania powietrza, można w każdej ze stref zastosować inne parametry spalania bardzo mokrego paliwa na ruszcie.
Ma to kolosalny wpływ na właściwe, całkowite i efektywne spalenie biomasy, a w powiązaniu z bardzo wydajnym wymiennikiem ciepła, uzyskanie wysokich sprawności rzędu 92 proc. nie stanowi problemu. Jest to oczywiście duże uproszczenie, gdyż na całość pracy mają wpływ również pozostałe elementy, które są obowiązkowym wyposażeniem nowoczesnych kotłów do spalania różnego rodzaju biomasy, takie jak chociażby:
- sonda lambda,
- różne strefy podawania powietrza pierwotnego i wtórnego,
- bogata automatyka wyposażona w szereg czujników…
Wspomniana automatyka kotła wyposażona jest nie tylko w wizualizację, co staje się w obecnych czasach standardem, lecz także posiada stałe łącze z biurem producenta w Austrii, który ma kontrolę nad poprawnością działania systemu. Prócz zaawansowanej automatyki wpływ na komfort użytkowania kotłowni ma również zastosowany centralny układ odprowadzenia popiołu na zewnątrz kotłowni do kontenera, który eliminuje konieczność ręcznego i uciążliwego usuwania popiołu z kotła.
Opisany powyżej przykład jest jedną z wielu instalacji, które dowodzą tego, że nawet przy spalaniu paliw stałych, jakimi są różne rodzaje biomasy, można w sposób bardzo wygodny i czysty użytkować kotłownię. Polscy przedsiębiorcy z branży meblowej, tartacznej, produkujący pellet czy różnego rodzaju płyty z odpadów drzewnych, przeszli długą drogę, zebrali różne doświadczenia i w dzisiejszych czasach patrzą nie tylko na kotłownie poprzez pryzmat ekonomii, ale także zwracają uwagę na wygodę obsługi, czystość otoczenia i środowiska. Argumenty te przekonują nie tylko inwestorów prywatnych, zauważone zostały przez jednostki samorządu terytorialnego.
Szeroka gama mocy w przedziale 10 kW – 10 MW powoduje, że kotły Herz-Binder wykorzystywane są bardzo często w instalacjach lokalnych źródeł ciepła, jak szkoły, budynki gminne, szpitale czy ciepłownie.
Chcesz wiedzieć więcej? Zamów prenumeratę Magazynu Biomasa.
Wypełnij ankietę, my zajmiemy się resztą!
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE