58% Polaków uważa, że ​nasz kraj powinien w pierwszej kolejności postawić na odnawialne źródła energii, wynika z opublikowanego przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) badania. Dla większości z nas jest też oczywiste, że polityka klimatyczna poprawi jakość naszego życia.

Reklama

 

Europejski Bank Inwestycyjny opublikował czwartą edycję badania klimatycznego przeprowadzonego we współpracy z BVA – firmą zajmującą się badaniem opinii. Ankieta, w której wzięło udział 30 000 respondentów przybliża nasze  oczekiwania w zakresie działań na rzecz klimatu.

Gospodarka niskoemisyjna poprawi jakość naszego życia

Według Polaków wyzwania związane ze zmianami klimatu nie znikną. Podczas gdy ponad jedna trzecia (38%) z nich uważa, że ​​kryzys klimatyczny będzie pod kontrolą do 2050 r., większość (56%) uważa, że ​​do połowy stulecia nadal będzie to poważny problem.

Większość (59%) polskich respondentów jest zdania, że jakość ich życia poprawi się, gdy kraj przejdzie na gospodarkę niskoemisyjną. Polacy oczekują większej wygody w codziennym życiu oraz pozytywnego wpływu na ich żywność i zdrowie.

58 proc. Polaków chce więcej OZE

Większość Polaków, którzy wzięli udział w badaniu uważa, że Polska powinna w większym stopniu polegać na odnawialnych źródłach energii (58%) w walce z kryzysem klimatycznym .

Polacy są również świadomi, że aby stawić czoła zmianom klimatu, konieczne są zmiany w ich własnym zachowaniu. Według nich zastąpienie dotychczasowych indywidualnych nawyków proekologicznymi ograniczy znacznie emisje dwutlenku węgla, co da pozytywne skutki w ciągu najbliższych 20 lat.

źródło: EBI

Przyszłość to home office, brak auta i dieta roślinna

Jedna czwarta respondentów (28%) uważa, że za 20 lat ​​większość ludzi nie będzie już posiadać samochodu. Zdaniem 64% badanych ​większość ludzi będzie pracować w domu, co przyczyni się do walki ze zmianami klimatycznymi. Wreszcie, ponad jedna trzecia (39%) uważa, że ​​większość ludzi przejdzie na dietę roślinną.


Czytaj też: W Polsce marnuje się 5 mln ton żywności rocznie. Ustawa nie pomaga


Różnice między respondentami z Europy, Ameryki i Chin

Z badania wynika, że Europejczycy są podzieleni co do tego, czy zielona transformacja będzie źródłem wzrostu gospodarczego. Tego zdania jest ponad połowa badanych Europejczyków i Amerykanów, podczas gdy Chińczycy są bardziej optymistyczni w tej kwestii, bo pogląd ten podziela aż 67% z nich.

źródło: EBI

Większość respondentów jest przekonana, że ich życie zmieni się na lepsze pod wpływem zielonej transformacji, która pozytywnie wpłynie na jakość żywności i zdrowie. Polacy w większości podzielają ten pogląd.

„Polacy postrzegają zieloną transformację jako wyraźną szansę na poprawę jakości życia. W EBI, banku klimatycznym Unii Europejskiej, jesteśmy przekonani, że rozwój gospodarczy i ochrona klimatu, a nawet jego ratowanie, mogą iść w parze. Chcemy, aby ten „zielony wzrost” stał się głównym trendem rozwoju gospodarczego Polski” – podkreśliła wiceprezes EBI Teresa Czerwińska.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: komunikat EBI

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE