Komisja Europejska przedstawiła listę stu miast, które wezmą udział w unijnej klimatycznej misji. Celem misji jest zainicjowanie konkretnych, innowacyjnych działań prośrodowiskowych, które przybliżą miasta do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2030 roku. W europejskiej setce znalazło się pięć polskich miast.

Reklama

Kraków, Łódź, Rzeszów, Warszawa i Wrocław

Na ogłoszonej przez Komisję Europejską liście 100 miast, które uczestniczyć będą w klimatycznej misji znalazły się  Kraków, Łódź, Rzeszów, Warszawa i Wrocław. „Klimatyczną setkę” wyłoniono z 27 państw członkowskich. Dodatkowe 12 miast pochodzi z krajów stowarzyszonych z unijnym programem „Horyzont Europa”. Do programu zgłosiło się aż 377 miast, z których każde było ocenione przez niezależnych ekspertów. KE zastosowała także dodatkowe kryteria w celu zapewnienia równowagi geograficznej i zróżnicowania miast pod względem wielkości, oddziaływania i innowacyjnych pomysłów.


Czytaj też: Pod Opolem powstaje fabryka mikrobiogazowni


Misja „Miasta”

Misja „Miasta” otrzyma 360 mln euro w ramach programu „Horyzont Europa” na lata 2022–23. Środki te mają być przeznaczone na działania inicjujące innowacje prowadzące do neutralności klimatycznej do 2030 roku. Badania  naukowe i inne aktywności podjęte w obrębie misji „Miasta” będą związane z kilkoma obszarami. Wśród nich znajdą się: czysta mobilność, efektywność energetyczna i ekologiczne planowanie przestrzeni miejskiej.

Miasta uczestniczące w misji będą mogły korzystać nie tylko dodatkowych funduszy i sposobów finansowania, ale również ze wsparcia i doradztwa ze strony specjalnej platformy misji prowadzonej przez NetZeroCities. Misja „Miasta” zapewni też wymianę doświadczeń między miastami oraz wsparcie na rzecz zaangażowania obywateli w działania na rzecz klimatu.

Miasta w zielonej transformacji

Komisja Europejska zwróci się do wybranej setki miast z prośbą o sporządzenie umów dotyczących ogólnego planu osiągnięcia neutralności klimatycznej. Program ma obejmować wszystkie sektory czyli energetykę, budownictwo, gospodarowanie odpadami i transport. Jako że miasta zużywają 65 proc. energii na świecie, co odpowiada za ponad 70 proc. światowych emisji CO2, ich rola w zielonej transformacji, a także w drodze ku neutralności klimatycznej do 2050 roku jest ogromna.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: samorząd.pap.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE