Spółka ANTEX II zrealizuje budowę czterech elektrowni fotowoltaicznych. Inwestycja dofinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zlokalizowana jest na wschodzie Polski.

Reklama

4 elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 4,737 MW

4 elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 4,737 MW powstaną w miejscowościach: Żarnowo Pierwsze, Maćkowice, Białobrzegi i Łaszczówka Kolonia.

Inwestycja o koszcie 12,9 mln zł obejmuje poza montażem paneli fotowoltaicznych i inwerterów, budowę stacji transformatorowych, a także komponentów niskiego napięcia, linii SN, monitoringu, dróg technicznych oraz przyłączy infrastruktury farm do sieci elektroenergetycznej.


Czytaj też: Czy w swojej okolicy dostrzegasz inwestycje w poprawę efektywności energetycznej? 70% Polaków mówi: tak.


5 tys. MWh energii elektrycznej w rok

Farmy wyprodukują już w pierwszym roku ponad 5 tys. MWh energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Elektrownie fotowoltaiczne zostaną wybudowane w trzech wschodnich województwach: podlaskim (w Żarnowie Pierwszym o mocy 0,999 MW), podkarpackim (w Maćkowicach o mocy 0,764 MW i Białobrzegach o mocy 0,994 MW) oraz  lubelskim (w Łaszczówce Kolonii o mocy 1,98 MW). Przyczynią się one do poprawy jakości powietrza,  dzięki zwiększeniu produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz zmniejszeniu emisji szkodliwych substancji do atmosfery, takich jak tlenki azotu, dwutlenek siarki, pyły powstające w procesie spalania paliw kopalnianych. Emisja dwutlenku węgla obniży się aż o 3 855,2 ton rocznie.

Energia Plus

Umowę o dofinansowanie projektu pożyczką o wartości 8,9 mln zł podpisali: dyrektor Departamentu Energii w NFOŚiGW Anna Pekar oraz prezes Zarządu Antex II Sp. z o.o. Michał Hudaszek.

Dofinansowanie pochodzi z programu priorytetowego Energia Plus. Jego głównym celem jest zmniejszanie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko, w tym poprawa jakości powietrza poprzez wsparcie przedsięwzięć inwestycyjnych.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło, zdjęcie; NFOŚiGW

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE