Instalacja Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Poznaniu otwiera drzwi dla zwiedzających. Bezpłatna wizyta na terenie ITPO zaplanowana jest na 18 listopada.

Reklama

Instalacja Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych

Miasto Poznań i firma PreZero Zielona Energia zapraszają na dzień otwarty w ITPOK. Spalarnię można będzie odwiedzić w sobotę, 18 listopada, w godzinach od 9.00 do 15.30. Udział w oprowadzaniu jest bezpłatny, ale obowiązują zgłoszenia.

ITPOK to zakład, który pozwala na efektywne wykorzystanie nienadających się do segregacji i recyklingu odpadów komunalnych do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Wytworzone w poznańskiej Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych ciepło w całości zasila stolicę Wielkopolski poprzez miejską sieć ciepłowniczą. Natomiast energia elektryczna częściowo wykorzystywana jest na własne potrzeby instalacji, a nadwyżka sprzedawana jest do sieci elektroenergetycznych (system krajowy). Rocznie z poznańskiej instalacji wytwarzane jest około 100 000 MWh energii elektrycznej, która zasila krajowy system. Jest to mniej więcej tyle, ile wynosi zapotrzebowanie roczne ponad 80 średnich zakładów produkcyjnych. 


Czytaj też: „ITPO dla Grudziądza”. Kolejna Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów na mapie Polski


Status źródła OZE

ITPOK posiada status tzw. źródła OZE. Ponad 40% wyprodukowanej energii elektrycznej uznawane jest za energię zieloną, pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Poza energią i ciepłem, otrzymywane są również pozostałości po spaleniu odpadów, które są poddawane dalszym procesom odzysku. Np. z oczyszczania gazów wylotowych wytwarzane są popioły, które są wykorzystywane jako wypełnienie pustych wyrobisk w kopalniach soli manganu i potasu.

Jak się zapisać?

Chętni, którzy zapiszą się poprzez formularz, będą mogli wziąć udział w zorganizowanym zwiedzaniu z przewodnikiem, które zakłada odwiedzenie najważniejszych miejsc ITPOK, m.in.: hali wyładowczej, sterowni, bunkra na odpady, rusztu oraz hali kotłów. Na własne oczy będzie można się przekonać, jak odpady zamieniają się w energię cieplną i elektryczną. Dla każdego uczestnika przewidziane są również upominki. 

Zgłoszenia można wypełnić na stronie internetowej ITPOK. Liczba miejsc jest ograniczona. Z jednego adresu mailowego można zapisać maksymalnie 4 osoby. Potwierdzenie zapisu zostanie wysłane na podany podczas rejestracji adres mailowy. Goście odwiedzający spalarnię muszą mieć ukończone 7 lat. Organizatorzy proszą również o przybycie w butach na płaskiej podeszwie.

Biomasa i paliwa alternatywne

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło, zdjęcie: poznan.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE