Wizyta studyjna podczas Konferencji „Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie” będzie okazją, żeby przyjrzeć się z bliska, jak działa funkcjonujący od roku nowy kocioł biomasowy w Lublinie. Ta potężna jednostka o mocy 50 MW zastąpiła częściowo spalanie węgla, co sprawia, że Megatem produkuje energię elektryczną i ciepło w sposób dużo bardziej przyjazny środowisku.
Konferencja „Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie” odbędzie się w dniach 24-25 października 2024 r. w hotelu Luxor w Lublinie. Pierwszy dzień zostanie poświęcony prelekcjom oraz dyskusjom na temat technologii, rynku paliw, pozyskiwania środków na transformację ciepłownictwa i innych kluczowych zagadnień, które kształtują nowoczesne ciepłownictwo. Drugi dzień to już wizyta studyjna w elektrociepłowni Megatem.
Potężna skala
Zakład jest drugim największym dostawcą ciepła do Lublina, musi zatem odpowiadać na wysokie zapotrzebowanie energetyczne. I to właśnie dlatego zdecydowano się na inwestycję w ogromny kocioł biomasowy, który budowano przez dwa lata kosztem 250 mln zł.
– W lipcu 2023 r. zakończył się proces rozruchu bloku biomasowego o mocy 50 MW i rozpoczął się ruch próbny. Mówimy tu o kompletnym bloku energetycznym opalanym biomasą w postaci zrębki leśnej oraz agro, którego serce stanowi parowy kocioł fluidalny firmy KPA (55,8 Mg/h pary świeżej) oraz turbozespół, czyli turbina przeciwprężna firmy EKOL, a także generator firmy TDPS. Ważnym urządzeniem bloku jest Układ Odzysku Ciepła z oczyszczonych spalin, który pozwala uzyskać nominalnie 6,2 MWt mocy cieplnej jako efekt schłodzenia spalin z temperatury 1350C do 510C – wyjaśnia w wywiadzie dla Magazynu Biomasa Dariusz Sipta, prezes zarządu Megatem.
Biomasa w elektrociepłowni
Dzienne zapotrzebowanie na biomasę wynosi blisko 400 t. Rocznie blok pochłania 140 tys. t zrębków, które dostarczane lokalnie, z okolic Lubelszczyzny. Elementem instalacji jest nie tylko sam blok biomasowy, ale również skład magazynowy mieszący w sobie kilka tysięcy ton zrębków.
Elektrociepłownia nadal znaczną część swojego wytwarzania pokrywa wykorzystując węgiel, jednak – jak deklaruje prezes – pozytywne doświadczenia związane z pracą bloku biomasowego sprawiają, że inwestycje w to źródło energii będą kontynuowane.
– Względy ekonomiczne i ekologiczne przemawiają dzisiaj za biomasą jako paliwem przyszłości dla ciepłownictwa systemowego – mówi Dariusz Sipta.
To trzeba zobaczyć
Konferencja „Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie” to okazja, by spotkać ekspertów i zapoznać się z krajowym rynkiem paliw. To również przestrzeń do wymiany doświadczeń z przedstawicielami całego sektora oraz zaznajomienia się z najnowszymi technologiami. Wizyta studyjna to uzupełnienie wydarzenia, które pozwoli przekonać się, jak wygląda praca nowoczesnego bloku biomasowego w praktyce.
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE