Zrównoważone budownictwo to nie tylko oszczędności w kasie i ochrona środowiska. To już unijny wymóg. W Polsce mamy 845 certyfikowanych budynków. Nadal mało wśród nich obiektów edukacyjnych. Pozytywnie wyróżniają się tu podwarszawskie Marki, w których powstało właśnie zeroenergetyczne centrum.


REKLAMA

Reklama

Zrównoważone budownictwo

Według danych Unii Europejskiej sektor budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej zużywa ponad 40 proc. (przemysł – 28 proc., transport 21 proc.) energii i wartość ta stale rośnie. Nic więc dziwnego, że jednym z priorytetów staje się poprawa charakterystyki energetycznej budynków. Służy temu wprowadzony w 2018 recast dyrektywy EPBD.

Nakłada ona na państwa członkowskie m.in. obowiązek znacznego obniżenia zużycia energii (tzw. obiekty o niemal zerowym zużyciu energii), dla nowych budynków już od tego roku. Wprowadzenie tych zmian może przynieść wielomilionowe oszczędności, dzięki niższemu zużyciu energii, a także poprawić jakość życia, bo uregulowania znacznie zmniejszą emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.

Polska liderem, ale…

Jak jest u nas? Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC prowadzi bazę budynków certyfikowanych w międzynarodowych systemach: BREEAM, DGNB, HQE, LEED i WELL, które gwarantują, że obiekt powstał i działa zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa.

Opracowano właśnie piątą edycję raportu „Certyfikacja Zielonych Budynków w liczbach 2020”, obejmującego okres od marca 2019 r. do marca 2020 r. Według niego Polska jest liderem wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Na jej terenie znajduje się ponad połowa wszystkich, certyfikowanych budynków. Jest ich już 845 (podczas roku przybyło 197).

Najwięcej (62 proc.) to nieruchomości przeznaczane na biura. Blisko 17 proc. stanowią magazyny, 15 proc. powierzchnie handlowe, ponad 5 proc. mieszkaniówka, 2 proc. hotele. Zespół budynków Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie jest pierwszym obiektem publicznym w Polsce, który był poddany wielokryterialnej ocenie ekologicznej. Projekt otrzymał certyfikat BREEAM Interim ,,Excellent”. Koncepcję zagospodarowania terenu oraz projekt budynku A i B wykonało Horizone Studio, a projekt budynku C Małeccy Biuro Projektowe.

Obiektów oświatowych jest zaledwie cztery.

Jak to się robi w Markach

Chlubnym wyjątkiem na mapie certyfikowanych obiektów są Marki (woj. mazowieckie). Na przełomie listopada i grudnia 2019 r. rozpoczęło tu pełną działalność Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne (MCER), prawdopodobnie pierwszy w Polsce zeroenergetyczny budynek użyteczności publicznej, certyfikowany BREEAM (poziom very good).

– Chcieliśmy, by Marki nie były klasyczną sypialnią, żeby mieszkańcy nie musieli za każdym razem jeździć do stolicy, by zaspokajać potrzeby kulturalne i sportowe – mówi Jacek Orych, burmistrz Marek. – Liczyliśmy i liczymy, że obiekt, który będzie działać siedem dni w tygodniu przez większość doby, pomoże w budowaniu lokalnych więzi.

MCER to szkoła dla 1200 uczniów, sala widowiskowa dla 350 osób, sala sportowa i basen. Po znoszeniu ograniczeń pandemii koronawirusa stopniowo wraca do swojej działalności.

Już przy projektowaniu obiektu samorządowcom z Marek przyświecała idea zastosowania możliwie wielu rozwiązań o charakterze ekologicznym.

– Szkoła z założenia ma być zeroenergetyczna. Zakładamy, że w rocznym bilansie wyprodukuje tyle samo energii, ile zużyje – podkreśla Jacek Orych.

To tylko fragment artykułu. Cały znajdziesz w magazynie Zielona gmina. W internecie za darmo!


Inne wydania magazynu Zielona Gmina znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!

Tekst: Kamilla Placko-Wozińska
Zdjęcie: www.horizone.com.pl
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE