Marnowanie żywności to problem współczesnego świata. W Polsce rocznie wyrzuca się 5 milionów ton produktów spożywczych, natomiast według szacunków ONZ w skali globalnej co roku marnowany jest 1 mld 300 mln ton. Stanowi to jedną trzecią już wyprodukowanej żywności nadającej się do spożycia. Czy mikro komory fermentacyjne, które przekształcają przydomowe odpady w biogaz są szansą na poprawę sytuacji?
Fermentacja beztlenowa
Część odpadów spożywczych jest kompostowana. Reszta jednak trafia na wysypisko, gdzie powoli rozkłada się, uwalniając metan, uznawany w ostatnich latach za silniejszy gaz cieplarniany niż dwutlenek węgla.
Rozwiązaniem problemu jest fermentacja beztlenowa, która odbywa się przeważnie w dużych zakładach przetwórczych. Jeszcze skuteczniejsze i bardziej wydajne byłoby przeniesienie tego procesu jak najbliżej źródła odpadów. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu komór fermentacyjnych na małą skalę. Są one od jakiegoś czasu coraz bardziej popularne, szczególnie w krajach rozwijających się.
MyGug – mikro komora fermentacyjna
Potencjał tego typu rozwiązań docenił Kieran Coffey, który zaprojektował MyGug – nowy fermentator beztlenowy w skali mikro. To kompletne rozwiązanie w zakresie odpadów spożywczych, które zapewnia energię odnawialną na potrzeby własne.
MyGug to komora fermentacyjna, która wykorzystuje naturalny proces fermentacji beztlenowej do przekształcania odpadów spożywczych w nadający się do użytku biogaz i płynny bionawóz. Biogaz można wykorzystać bezpośrednio w domu lub firmie do gotowania lub ogrzewania, a płynny bionawóz – do uprawy żywności.
Zarejestruj się na warsztaty biometanowe
Projektant stworzył MyGug, aby pomóc firmom i gospodarstwom domowym przejąć kontrolę nad marnowaniem żywności i dać im możliwość czerpania korzyści z bioodpadów. MyGug wytwarza czysty biogaz, dzięki któremu jedna rodzina może gotować posiłki przez blisko dwie godziny dziennie. Ponadto w procesie powstaje nawóz bogaty w składniki odżywcze, idealny do uprawy warzyw w przydomowym ogrodzie.
Przetwarzanie odpadów spożywczych w biogaz
Jak zapewniają twórcy urządzenia, MyGug to system przetwarzania odpadów spożywczych, który w pełni integruje się z otoczeniem gospodarstwa domowego lub małej firmy spożywczej. Można zainstalować go w ogrodzie lub na podwórku. Będzie działać w każdych warunkach pogodowych i klimacie od -20 st. C do +40 st. C . Urządzenie przetworzy wszystkie surowe i gotowane odpady żywnościowe i zamieni je w darmową energię do użytku własnego.
Dlaczego jajko?
Nietypowy kształt fermentatora stanowi także bardzo ważną cechę projektu, co podkreśła jego twórca Kieran Coffey.
„Kształt jajka jest stosowany w oczyszczalniach ścieków od lat 30. XX wieku. Aby komora fermentacyjna działała najbardziej wydajnie, odpady muszą być dobrze wymieszane. Zapewnia to właśnie kształt jajka, pozbawiony rogów, a zatem obszarów, gdzie mogłyby osadzić się ciała stałe – wyjaśnia irlandzki inżynier.
Jak podkreślają twórcy urządzenia, wynalazki takie jak MyGug pojawiły się we właściwym czasie. Dziś ludzie poszukują rozwiązań, które pozwolą im żyć w bardziej zrównoważony sposób i stopniowo uniezależniać się od paliw kopalnych i importu energii.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: mygug.eu; echolive.ie
zdjęcia: mygug.eu
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE