Budowa fabryki magazynów energii w Gdańsku zakończona

Fabryka magazynów energii

Northvolt, europejski dostawca ogniw i systemów bateryjnych wytwarzanych w sposób zrównoważony dla środowiska, zakończył budowę największej w Europie fabryki magazynów energii. Obiekt powstał w Gdańsku w dzielnicy Stogi.

Budowa zakładu produkcyjnego rozpoczęła się pod koniec 2021 roku na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego w Gdańsku.

– W trakcie 18 miesięcy zrealizowaliśmy wymagające prace ziemne, halę produkcyjną, budynek biurowy, dwa magazyny wysokiego składowania, infrastrukturę techniczną, portiernię, parking i drogi wewnętrzne – mówi Bartłomiej Bil, kierownik odpowiedzialny za budowę fabryki Northvolt.

Fabryka magazynów energii zasilana OZE

Łączna powierzchnia wybudowanych obiektów wynosi 25 tysięcy m2. Na terenie działki inwestycyjnej powstały dwa zbiorniki retencyjne oraz kilkanaście ogrodów deszczowych.

Budynek produkcyjny oraz biurowy mają wysokość 9.5 m. Po obu stronach tych obiektów wznoszą się wysokie na 30 metrów, automatyczne i bezobsługowe magazyny. Będą one obsługiwane przez samojezdne wózki widłowe. Po otrzymaniu od maszyn produkcyjnych komunikatu o braku komponentów, samodzielnie je pobiorą.

– Zakład produkcyjny Northvolt zasilany jest energią elektryczną pochodzącą wyłącznie z odnawialnych źródeł. Wpisuje się to w model działalności naszej firmy, który zakłada wykorzystywanie jedynie OZE we wszystkich fabrykach zlokalizowanych w Polsce, Szwecji i Niemczech oraz stosowanie surowców pochodzących z recyklingu – mówi Robert Chryc-Gawrychowski, prezes oddziału Northvolt w Polsce.


Czytaj również: Otwarcie pierwszej w Polsce fabryki kompostowalnych słomek


Produkcja wspierająca transformację energetyczną

W zakładzie produkcyjnym w Gdańsku będą powstawały stacjonarne i mobilne magazyny energii oraz systemy bateryjne dla przemysłu i branży budowlanej. Magazyny energii są istotnym elementem transformacji energetycznej, polegającej na zwiększaniu wykorzystania odnawialnych źródeł, co przyczyni się do odchodzenia od spalania paliw kopalnych.

Rozpoczęcie produkcji pod koniec roku

Zakończenie budowy to ważny krok milowy w rozwoju firmy Northvolt w Polsce. Nie jest to natomiast koniec prac. Kolejnym etapem jest instalacja linii produkcyjnych oraz montaż wyposażenia laboratoriów, biur i pomieszczeń socjalnych. Rozpoczęcie produkcji zaplanowano na koniec roku i wtedy również odbędzie się oficjalne otwarcie fabryki.

 

Rynek Biogazu i Biometanu

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło i zdjęcie: Gdańsk.pl

This post is also available in: polski