Już niebawem ZKlaster rozpocznie produkcję wodoru z biometanu. Do tego celu zostanie wykorzystana metoda, którą na ten moment ocenia się jako najtańszą, najpopularniejszą i najbardziej ekologiczną, czyli reforming.
ZKlaster konsekwentnie dąży do celu
– Dzięki staraniom Agnieszki Spirydowicz, prezes Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju OZE i Efektywności Energetycznej – ZKlaster, uprzejmości Komisji Europejskiej oraz kilku przyjaznych nam osób, w ZKlaster wylądował reformer do wytwarzania wodoru – zaczynamy nową erę H2OZE. Tak jak przy poprzednich projektach udowadniamy, że nie zajmujemy się jedynie opowiadaniem o tym, co chcielibyśmy robić i jakie są możliwości, ale wdrażamy nasze plany w życie i eksplorujemy aspekt praktyczny. Dzięki współpracy z Komisją Europejską pozyskaliśmy reformer, dzięki któremu będziemy mogli produkować wodór. Urządzenie będzie także wykorzystywane do prac badawczo-rozwojowych, które pokażą w jaki sposób możemy wykorzystywać odnawialne źródła energii w celu dekarbonizacji naszego regionu – informuje ZKlaster.
ZKlaster wykazuje inicjatywę w wielu obszarach. Nie tylko wdraża innowacyjne technologie, ale także rozwija liczne projekty edukacyjne, społeczne, związane z elektromobilnością i nie tylko. Wśród dokonań klastra energii wymienić można chociażby budowę pierwszego elektrycznego pojazdu terenowego – Sokół 4×4 i elektrycznego samochodu dostawczego – eVanPL.
Czytaj też: Biometan – najlepsza alternatywa dla paliw kopalnych
Pomoc dla lokalnych społeczności przejawia się m.in. w stworzeniu punktów konsultacyjnych związanych z programami Czyste Powietrze oraz Ciepłe Mieszkanie.
OZE i energetyka to jeden z najistotniejszych obszarów działalności ZKlastra. Instytucja stworzyła szereg założeń, które mają pomóc w szybkim i skutecznym przeprowadzeniu transformacji. Dlatego ZKlaster bierze czynny udział w rozwijaniu gospodarki wodorowej na Dolnym Śląsku.
– Pod koniec sierpnia uruchomiliśmy procedurę, która doprowadziła do pozytywnego rozstrzygnięcia naszej aplikacji przez Komisję Europejską. Reformer który otrzymaliśmy stał do tej pory w holenderskim Petten. Warunkiem otrzymania reformera było między innymi zgłoszenie się jako organizacja pozarządowa bądź Instytut badawczy i udowodnienie swoich kompetencji w realizowanych dotychczas pracach badawczo rozwojowych związanych ze źródłami odnawialnymi i technologiami – mówi prezes Agnieszka Spirydowicz.
Rola wodoru
Aktualnie reformer znajduje się w hucie szkła „Łużyce” w Pieńsku. Jest to ubogi region, którego gospodarka w przeważającej mierze opiera się na hutnictwie szkła, sektorze, przeżywającym głęboki kryzys spowodowany wysokimi cenami gazu. Dekarbonizacja hutnictwa to priorytet, zarówno dla Unii Europejskiej, jak i dla silnie uprzemysłowionej Polski. Warto przy tym zaznaczyć, że wysoko chłonny energetycznie przemysł jest najtrudniejszy, jeżeli chodzi o obniżenie emisji.
Czytaj też: Rola biogazu w osiągnięciu samowystarczalności energetycznej w branży ściekowej
– Wodór jest obecnie jedynym właściwym kierunkiem, jeżeli chodzi o stałe, lokalne źródło energii. Stąd nasze starania o reformer. Dodatkowo pokazaliśmy, że będzie on używany w celach dekarbonizacji naszego regionu oraz będzie służył do realizacji projektów badawczo rozwojowych i edukacyjnych. Producentem urządzenia jest firma Hygear, która w najbliższym czasie przeniesie do Polski swoją produkcję. Uruchomienie reformera, którego moce produkcyjne wynoszą 9kg/h i ciśnienie 10bar planujemy na I kwartał 2024. Czystość otrzymanego wodoru wynosi 99,999%, dzięki czemu może on być wykorzystywany nawet w sektorze automotive – dodaje prezes Agnieszka Spirydowicz.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
Zdjęcie i źródło: Zgorzelec.info