Odnawialne źródła energii zawładnęły polskimi gminami. I nie ma w tym bynajmniej nic złego. Możemy tylko cieszyć się, że samorządy mają dziś w zasięgu ręki przeróżne źródła finansowania tego typu inwestycji i możliwość inwestowania w produkcję czystej energii. Tak jak opisywane na naszych łamach gminy Wielkopolski Wschodniej, regionu opartego niegdyś gospodarczo na kopalniach węgla brunatnego.
Pisze Lech Bojarski, redaktor naczelny magazynu Zielona Gmina
Dziś to prawdziwe zagłębie OZE, gdzie z jednej strony ogromne „zielone” elektrownie budują zarówno prywatni inwestorzy, a z drugiej – dzięki europejskim funduszom – w fotowoltaikę, pompy ciepła i magazyny energii zaopatrują się zwykli mieszkańcy. OZE w Polsce to już nie tylko wielkie farmy wiatrowe czy słoneczne, ale i tysiące małych przydomowych instalacji. I to nie tylko w bogatszych ośrodkach miejskich, lecz także w małych miejscowościach i wsiach.
Można zresztą odnieść wrażenie, że to właśnie tam świadomość ekologiczna rozwija się być może najlepiej. W „Zielonej Gminie” chętnie zaglądamy na prowincję, bo to właśnie tam znajdujemy samorządy, które np. wymieniają 100% oświetlenia ulicznego na energooszczędne oprawy, albo ambitnie dążą do wyposażenia wszystkich gospodarstw domowych w instalacje fotowoltaiczne. Oczywiście, pod pewnymi względami (skala!) jest im zwyczajnie łatwiej osiągać takie wyniki niż wielkim miastom, tym niemniej fakt, że stawiają sobie wysokie cele zasługuje na uznanie.
Na naszych łamach prezentujemy dobre praktyki z różnych obszarów ochrony środowiska, czy gospodarki komunalnej i kibicujemy zarówno tym mniejszym, jak i większym samorządom. Jednakowo cieszą nas wiatraki w małych gminach i zielone budżety obywatelskie w dużych miastach. Niech każdy podąża własną drogą.
I tak wszyscy zmierzamy przecież w tym samym kierunku.
Zielona Gmina:
O czym piszemy w tym numerze?
- OZE
- Nowe życie po węglu – wszyscy chcą OZE
- Słońce daje gminom pieniądze
- Wykorzystujemy każdą szansę
- EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA
- Jak oszczędzać na oświetleniu LED
- Nowe lampy? Jasne, że warto!
- Jak i dlaczego kupować zieloną energię?
- GOSPODARKA ODPADAMI
- Mamy sposoby na zbiórkę elektroodpadów
- Bioodpady szansą dla gmin
- Czas na zbiórkę tekstyliów
- ZIELONE MIASTO
- Mieszkańcy decydują jak zazieleniać miasto
- GOSPODARKA WODNA
- Deszczomierze na pomoc kanalizacji
- BIOMETAN
- Biometan, czyli zielony gaz dla gminy
- ZIELONA EDUKACJA
- Jeżeli edukować to tylko tak jak w Gliwicach
- Ekodoradca: Edukuję, organizuję, wspieram
- ZIELONY KWESTIONARIUSZ
- 7 pytań do burmistrzyni Pieszyc