Biogazownia przy miejscowej oczyszczalni ścieków funkcjonuje już od dziesięciu lat, ale teraz, dzięki nowym inwestycjom skuteczność jej pracy znacznie się poprawi. Nowo powstała instalacja do hydrolizy pozwoli odzyskać więcej gazu, by wytwarzać z niego tańszą energię elektryczną i ciepło.

Reklama

Kosztowne inwestycje…

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Zduńskiej Woli konsekwentnie stawia na rozwój. W 2023 r. dokonano wielu inwestycji związanych z modernizacją zakładu oraz budową sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Dzięki temu 118 posesji zyskało przyłącze do miejskiego systemu. Pieniądze na ten cel pozyskano dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Rozbudowa przyłączy została dofinansowana pożyczką w wysokości 364 tys. zł oraz dotacją o wartości 242 tys. zł.


Czytaj też: Biogazownia śmierdzi czy nie śmierdzi?


To niejedyne pieniądze, jakie udało się pozyskać. Dużo kosztowniejsza była instalacja hydrolizy, którą zbudowano i uruchomiono na terenie Oczyszczalni Ścieków w Tymienicach. Koszt całego projektu wyniósł 11 mln zł.

…które mogą się opłacić

Po procesie oczyszczania ścieków pozostaje osad, który można zagospodarować, przetwarzając go na energię elektryczną i ciepło za pomocą instalacji biogazowej. Zwiększając ilość biogazu powstałego w wyniku fermentacji, równocześnie podnosi się wytwarzanie niezbędnych surowców energetycznych. Właśnie dlatego MPWiK podjęło decyzję o budowie instalacji hydrolizy.

– Dzięki temu możemy wyprodukować dużo więcej wysokoenergetycznego biogazu – wyjaśnia portalowi nasze.fm Radosław Tyrakowski, prezes zarządu MPWiK w Zduńskiej Woli.

Instalacja hydrolizy poprawia uzysk biogazu z osadu ściekowego, co nie tylko zwiększa ilość wytwarzanego biogazu, ale też przyczynia się do zmniejszenia ilości i uciążliwości osadu. Jest on poddany higienizacji, a przez to czystszy biologicznie i mniej szkodliwy dla środowiska. To z kolei ułatwia jego zagospodarowanie.

– Dzięki tej inwestycji spółka zmniejszyła pobór energii elektrycznej z sieci, ograniczając koszty bieżącej działalności. To jest nie bez znaczenia, zwłaszcza wobec niebotycznych podwyżek cen prądu, z którymi mierzymy się od czasu ataku Rosji na Ukrainę – komentuje Konrad Pokora, prezydent miasta. – Również w innych spółkach i jednostkach prowadzimy inwestycje zmierzające do uniezależnienia się od dyktatu cenowego spółek energetycznych. Panele fotowoltaiczne chcemy zamontować między innymi we wszystkich szkołach i przedszkolach. Chcemy, by zasilały również nasz basen, którego zapotrzebowanie na energię jest ogromne – dodaje. 

Inwestycję rozpoczęto w 2022 r., a do użytku oddano jeszcze w zeszłym roku. W ramach projektu powstał budynek, reaktor, dodatkowy zbiornik, komora rewizyjna oraz instalacja technologiczna hydrolizy i technologii ciepła.

– Ciągle podnosimy sprawność całej sieci, ograniczając prawdopodobieństwo awarii i zmniejszając ilość utraconej wody. To kluczowe w dzisiejszych czasach, gdy kryzys wodny dotyka również Polski. Notujemy coraz mniej opadów deszczu i śniegu, a jednocześnie zmagamy się z coraz dłuższymi i mocniejszymi falami upałów, co nie sprzyja odnawianiu wodnych zapasów – tłumaczy Radosław Tyrakowski.

Zdjęcie i źródło: nasze.fm

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE