Zgodnie z nowo przyjętymi unijnymi regulacjami producenci paneli słonecznych będą zmuszeni zapłacić za utylizację i przetworzenie swoich odpadów. Aktualizacja legislacyjna jest następstwem orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE z 2022 r.

Reklama

Za odpady z paneli fotowoltaicznych zapłacą producenci

4 marca Rada Unii Europejskiej oddała głos za poprawkami do ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Przedmiotem głosowania były zmiany dotyczące zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a więc komputerów, lodówek, telewizorów, ale również paneli słonecznych.

W wyniku obrad przyjęto rozwiązania skutkujące tym, że koszty zagospodarowania i utylizacji odpadów wprowadzonych do obrotu po 13 sierpnia 2012 r., muszą ponieść producenci. Oznacza to, że także za odpady z paneli fotowoltaicznych zapłacą producenci.

Ponadto firmy produkujące sprzęt elektryczny i elektroniczny, które swoje towary wprowadziły na rynek UE po 2018 r., będą również odpowiedzialne za gospodarowanie odpadami w sposób przyjazny dla środowiska.


Energia z największego na świecie parku OZE zasili 16 milionów domów w Indiach


Krok do poprawy gospodarki odpadami w Unii Europejskiej

Wprowadzone poprawki mają duże znaczenie dla poprawy gospodarki odpadami w Unii Europejskiej.
Poprzez pociąganie producentów do odpowiedzialności za wycofane z użytkowania produkty UE promuje podejście oparte na gospodarce o obiegu zamkniętym, zmniejszając ilość odpadów gromadzonych na składowiskach odpadów, a także zachęcając do recyklingu i odzyskiwania cennych materiałów z odpadów elektronicznych.

Aktualizacja legislacyjna może utorować drogę do lepszego zarządzania odpadami elektrycznymi w całej UE. Ma to szczególne znaczenie, biorąc pod uwagę fakt, że według danych UE ilość produktów z sektora elektrycznego i elektronicznego wprowadzanych na rynek Unii wzrosła z 7,6 mln ton w 2012 r. do 13,5 mln ton w 2021 r.

Ostatnie głosowanie zamyka procedurę legislacyjną. Wprowadzone poprawki zostaną teraz podpisane przez współustawodawców, a następnie będą opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdą w życie 20 dni później. Państwa członkowskie będą miały do 18 miesięcy na wdrożenie zmienionej dyrektywy do krajowych systemów prawnych.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

źródło: euronews.com

zdjęcie: pixabay

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE