W Indiach, w miejscowości Khavda powstaje największy na świecie park zielonej energii, który będzie zdolny jednego roku zasilić ponad 16 milionów domów i pozwoli uniknąć 58 milionów ton emisji CO2 rocznie. Od połowy lutego do krajowej sieci z Khavda trafia już energia słoneczna. Po zakończeniu prac projekt ma generować 30 GW energii z OZE.

Reklama

Największy na świecie park OZE

Zielona inwestycja w Khavda docelowo ma być wielkości Singapuru i zajmie powierzchnię 726 km2. Koszt budowy jest szacowany na co najmniej 2,26 mld dolarów. Za projekt odpowiada Adani Green Energy Limited, największa indyjska firma zajmująca się energią odnawialną i drugi co do wielkości deweloper fotowoltaiki na świecie.


Czytaj też: Ciężarówka zasilana energią słoneczną odpowiedzią na wyzwania sektora transportu?


14 lutego Adani Green Energy zakończyło pierwszy etap prac i uruchomiło elektrownię słoneczną o mocy 551 MW, która dostarcza już energię do sieci krajowej. Budowa parku OZE postępuje bardzo szybko. W ciągu 12 miesięcy od rozpoczęcia prac nad parkiem Khavda, powstała tam nie tylko elektrownia fotowoltaiczną, ale cała infrastruktura, w tym drogi i systemy łączności, niezbędne nie tylko do budowania farmy OZE, ale także do bezpiecznego fukcjonowania 8000 zatrudnionych przy tej inwestycji pracowników.

30 GW mocy

Inwestor planuje rozwinąć projekt niespotykaną dotąd skalę. Docelowo park OZE w Khavda ma osiągnąć rekordowe 30 GW mocy. Według szacunków zakładane zdolności produkcyjne zostaną uruchomione w ciągu najbliższych pięciu lat. Po ukończeniu prac park Khavda będzie największą instalacją energii odnawialnej na świecie. Energia z parku OZE będzie mogła zasilać 16,1 miliona domów rocznie.

Adani Green Energy tworzy jeden z najbardziej rozbudowanych projektów energii słonecznej i wiatrowej na świecie – powiedział Gautam Adani, prezes Adani Group. – Dzięki odważnym i innowacyjnym projektom, takim jak elektrownia Khavda, Adani Green Energy nadal wyznacza globalne standardy realizacji projektów energii odnawialnej w giga skali. Inwestycja jest potwierdzeniem wiodącej roli Grupy Adani w przyspieszeniu sprawiedliwej transformacji w Indiach w kierunku ambitnych celów 500 GW mocy odnawialnej energii do 2030 roku i neutralności węglowej.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

źródło, zdjęcie: adanigreenenergy.com

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE